logo
May the "efficiency" be with you.

E-Ticaret Danışmanlığı

Dijital Performans Yönetimi

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Eposta Pazarlaması

Çevrimiçi Durum analizi

Dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.
Genç ve dinamik ekibimizle 7/24 hizmetinizdeyiz.

(0212) 800 7986

info@hamlinmcgill.com

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

(0212) 800 7986

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

Yukarı

Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Nedir? JSON-LD Nedir?

Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Nedir? JSON-LD Nedir?

Yapılandırılmış Veri ya da İngilize karşılığı Structured Data’yı daha önce duymuş muydunuz? Ya da bir yerlerde görüp nedir diye merak ettiyseniz bu içeriğimizde Structured Data nedir, ne işe yarar, örnekleri nelerdir gibi sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz.

Yapılandırılmış Veri, kısaca web sitelerindeki sayfaların arama motorlarının anlayacağı şekilde (bu durumda Schema.org) “yapılandırılmasıdır”.  Bu durumda arama motorlarına derdimizi ise kodlarla anlatabiliyoruz.  Arama motorları “yapılandırdığımız” kodu okur ve arama sonuçlarını belirli ve çok daha “zengin” (rich snippet) bir şekilde görüntülemek için kullanır. Bu kod parçasını web sitenize kolayca koymak mümkün.

Örneğin çok fazla yemek tarifi içeren bir web siteniz olduğunu düşünün. Eğer bir yemeğin tarifini içeren sayfaya yapılandırılmış veri eklerseniz, arama motorlarındaki sonuçlarınızda değişiklikler olduğunu göreceksiniz. Hemen aşağıda bunun bir örneğini görebilirsiniz. Bu şekilde ilgili aramalardaki görünürlüğünüz, tıklama oranlarınız radikal şekilde artış gösterecektir.

Google’daki structured data ile oluşturulmuş bir rich snippet görünümü.

Görüldüğü üzere arama sonuçlarında başlık, URL’in yanı sıra aradığınız tarifte kullanılacak malzemeler de görünüyor. Böyle zengin bir pasaj görünümü elde etmek için web sayfanıza yapılandırılmış veriler eklemeniz gerekir.

Yapılandırılmış Veriler her  zaman bir kod biçimidir ve birçok alanda aktif olarak kullanılabilir Örneğin, kitaplar, incelemeler, filmler ve çevrimiçi mağazanızdaki ürünler için yapılandırılmış verileri kullanabilirsiniz. Her durumda, yapılandırılmış veriler, arama sonuçlarında snippet’inize daha fazla ayrıntı ekler. Hangi içeriklerin yapılandırılmış verilerle desteklendiğini görmek için Google’ın Arama Galerisi’ne göz atabilirsiniz.

Garantisi Var Mı?

Ancak ilgili bir sayfanız var diyelim ve sayfanızı doğru şekilde yapılandırdığınızı farz edelim. Bu durumda arama sonuçlarınızın değişeceğinin bir garantisi var mı? Ne yazık ki, yapılandırılmış verileri eklemiş olmanız Google’ın her zaman sayfanızın zengin snippet’ini oluşturacağı anlamına gelmiyor. Hiçbir garanti yok. Bu konuda tek yapabileceğiniz şey sayfanıza kodu eklemek ve Google’ın uygulamasını ummaktır!

Yapılandırılmış Verilerle Neler Yapabilirsiniz?

Yapılandırılmış Veriler sayesinde arama motorlarıyla “konuşabilirsiniz”. Arama motorlarına tarifinizde hangi malzemelerin bulunduğunu söyleyebilir, hazırlama süresinin ne kadar olduğunu söyleyebilir ve yemeğin ne kadar kalori içereceğini söyleyebilirsiniz. Google tüm bu bilgileri anında kavrayabilir ve arama sonuçlarında göstermeye karar verebilir.

Bu nedenle yapılandırılmış veriler, Google’a web sitenizdeki bir sayfa hakkında ayrıntılı bilgi vermek için, anlatmak için kullanabileceğiniz bir araçtır. Google daha sonra bilgilendirici, zengin arama sonuçları oluşturmak için bu bilgileri kullanabilir. Google kullanıcılarının bu rich snippet’leri çok sevdiğini belirtelim!

Schema.org nedir?

Sektörde önde gelen büyük arama motorları yıllar önce Schema.org adlı bir proje geliştirdi. Schema.org’da arama motorları tarafından desteklenen tüm yapılandırılmış veri işaretlemelerini bulabilirsiniz. Bu, Schema.org’u geniş bir kod parçası koleksiyonu yapıyor.

Belirli bir sayfanız için ihtiyacınız olan işaretlemeleri bulmak için Schema.org’u kullanabilirsiniz. Örneğin, sitenizde tişört satıyorsanız, snippet’inizde hangi renkli tişörtleri sattığınızı ve hangi bedenleri sunduğunuzu gösterebilirsiniz. Bu durumda Schema.org/Product sayfasına girip neler yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Schema.org’da bulunan kod örneklerini kopyalayabilir ve dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın, kopyaladıktan sonra, kodu kendi sitenize göre uyarlamanız gerekir.

Schema.org’da büyük arama motorlarının anladığı kod formatlarının neye benzediğine ilişkin örnekler bulabilirsiniz. Yapılandırılmış Verilerin başka biçimleri de vardır. Örneğin Open Graph (Facebook tarafından kullanılıyor) ve Twitter kartlarına da örnekler bulabilirsiniz.

JSON-LD Nedir?

JSON-LD, Schema.org’un veri işaretleme yollarından sadece biridir. Diğerleri ise RDFa ve microdata’dır. En çok kullanılanı ise JSON_LD’dir. Biz de verilerinizi JSON-LD ile Google’a anlatmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca, Google’ın en sevdiği biçim de JSON-LD’dir. World Wide Web Konsorsiyumu tarafından önerilen JSON-LD, JSON formatının varisi olarak bilinir ve bağlantılı verilerin web ölçeğinde çalışmasına olanak tanır. Bu formatın arkasındaki fikir, arama motorlarına semantik web teknolojilerini kullanan bir web sayfası hakkında bağlamsal bilgi sağlamaktır.

JSON-LD’yi WordPress Siteme Nasıl Ekleyebilirim?

Schema.org JSON-LD veri işaretlemesini WordPress sitenize dahil etmek için çeşitli eklentiler vardır. Yoast ya da WordLift, bunlardan bazıları. Bu eklentileri kullanarak kolayca ilgili sayfalarınıza Yapılandırılmış Veriler ekleyebiliyorsunuz.

Yapılandırılmış Veriler SEO İçin Neden Önemlidir?

Yapılandırılmış Veriler SEO için çok önemlidir, çünkü Google’ın sayfalarınızın ve web sitenizin neyle ilgili olduğunu anlamasını kolaylaştıracaktır. Google, bir sayfanın arama sonuçlarında göstermek için ne hakkında olduğunu bilmesi iyi olur değil mi?

Bunun dışında arama sonuçlarında siteniz yukarıdaki örnekteki gibi rich snippet şeklinde görünecek ve bu da tıklama oranınızı, görüntülenme oranınızı artıracak ve bunlar da doğrudan ilgili aramalarda rakiplerinizden sıyrılmanızı ve SEO’da öne çıkmanızı sağlayacaktır.

Sonuç

Günün sonunda her açıdan Structured Data (Yapılandırılmış Veri) sayfalarınızın Google’dan daha çok trafik almasını, SEO’nuzu ve Google’ın sayfalarınızı daha hızlı ve doğru şekilde anlamsına yardımcı olduğu için kullanılması çok önemli bir veri yapısıdır. Eğer Scheme.org’dan sayfanız için uygun kodları bulup, sitenize uyarlayıp eklediğinizi ve her şeyin doğru yapılıp yapılmadığını bilmek istiyorsanız Google’nı bunun için geliştirdiği Yapılandırılmış Veri Test Aracı’nı kullabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümümüzden bize sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilir;

Robots.txt Dosyası – Nedir? Nasıl Kullanılır?

"Verimlilik" büyülü kelimemiz. Her zaman, her işte başarılı olmak için verimliliğin esas alınması gerektiğine inanıyoruz. Gelin işinizi "verimli" hale getirelim.

Yorum Yok

İçerik Yorumları