logo
May the "efficiency" be with you.

E-Ticaret Danışmanlığı

Dijital Performans Yönetimi

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Eposta Pazarlaması

Çevrimiçi Durum analizi

Dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.
Genç ve dinamik ekibimizle 7/24 hizmetinizdeyiz.

(0212) 800 7986

info@hamlinmcgill.com

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

(0212) 800 7986

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

Yukarı

UTM Nedir? Ne İşe Yarar?

p

UTM Nedir? Ne İşe Yarar?

Hamlin&McGill olarak dijital pazarlama stratejilerimizin vazgeçilmezi olan UTM hakkında tüm detayları bu içerikte bulabileceksiniz. UTM nedir, ne değildir?

UTM tam olarak nedir?

UTM (Urchin Tracking Module,  Takip Modülü), URL’nin sonuna eklenen bir etikettir. Bu UTM etiketi eklendiğinde, yönlendirilen trafiği çok daha doğru bir şekilde izlemenizi sağlar. Bağlantılarınıza UTM eklemeden, trafiğinizin (AdWords veya Facebook gibi) belirli bir kampanya veya yayın (tek bir blog yayını gibi) yerine yalnızca genel kaynağını izleyebilirsiniz. Bu şekilde de  gelen trafiği anlamak, yorumlamak ve sonucunda kısıtlı bütçenizi doğru yerlere dağıtmak mümkün olmayacaktır.

Daha da anlaşılır kılmak için örnek vermek en iyisi olacaktır. Mesela bir Affiliate Marketing projeniz var ve bir web sitesine para karşılığında reklam vereceksiniz. Peki bu ödediğiniz paranın karşılığını nasıl ölçümlersiniz? Tabii ki UTM ile! “?” ile başlayan basit bir utm kodu oluşturup trafik yönlendirmek istediğiniz sayfanızın linkinin sonuna eklemeniz, Analytics aracılığıyla kampanyanın başarısını ölçümlemenize izin verecektir.

Normal bir URL örneği: 

//https://hamlinmcgill.com/

Bu URL’in UTM etiketiyle birlikte paylaşılması:

//https://hamlinmcgill.com?utm_source=sosyal&utm_medium=instagram&utm_campaign=influencer&utm_term=username&utm_content=username_post

Bunu daha da yıkmak için bir UTM birkaç farklı bileşenden oluşur: web sitesi URL’si, kampanya kaynağı, kampanya aracı, kampanya terimi, kampanya içeriği ve kampanya adı.

  • Web sitesi URL’si: https://hamlinmcgill.com
  • Kampanya Kaynağı: sosyal
  • Kampanya Adı: influencer
  • Kampanya Aracı: instagram
  • Kampanya Terimi: username
  • Kampanya İçeriği: username_post

Bu terimlerin her biri farklı önem taşımakta. Bu yüzden komple ve düzgün temellere oturtulmuş bir strateji uygulamak istiyorsanız bu terimlere dikkat etmek gerekiyor.

Kampanya Kaynağı: Trafik kaynağınız. Google? Newsletter?

Kampanya Adı: Trafik kaynağının tanımlayıcı adı. Google Analytics’teki Kampanyalar bölümünde görünen tanımlayıcı.

Kampanya Aracı: Trafiği yönlendiren pazarlama aracını ifade eder. Dolayısıyla, kaynağın aksine, banner reklam, e-posta veya Facebook şeklinde ifade edilir.

Nasıl Oluşturulur?

UTM oluşturmak sanılandan daha basit. Bunun için Google’ın basit bir aracı var. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz sayfa üzerinden hızlı UTM linkleri oluşturabilirsiniz.

UTM Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bir UTM etiketi, size yönlendirme trafiği kaynağını göstermekten çok daha fazlasını yapar. Dürüst olmak gerekirse, temel analitik uygulandığında bunu herkes görebilir. Bir UTM, trafiği tam olarak neyin çektiğini görmenizi sağlar. Bu, yönlendirme kaynağını içerir, ancak trafik türünü, içeriği, anahtar kelimeleri ve kampanyayı ve nihayetinde dönüşüm metriklerini ekler. Veri odaklı pazarlamacıların trafik oluşturma kaynaklarının tamamını bu şekilde izleyebilmeleri ve performanslarını ölçülü bir şekilde ölçebilmeleri budur.

Aşağıdaki örnek, Google Analytics hesabımızdaki UTM parametrelerimiz aracılığıyla belirli kampanyaları ve trafik kaynaklarını izleyebildiğimizi göstermektedir. Tabii ki, bazı bilgiler gizlilik nedeniyle engellenir, ancak bu, hangi kampanyaların trafiği çektiğini, trafiğin içerikle veya teklifle nasıl etkileşime girdiğini ve nihayetinde trafiğin işlemler ve gelir açısından nasıl dönüştüğünü kolayca görmemizi sağlar.

Yayınladığınız her bir reklamı, gönderdiğiniz her Tweet’i ve oluşturduğunuz her blog yayınını izleyebildiğinizde, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığına ilişkin net bir vizyonunuz olur.

Örneğin, sık sık insanların “Twitter harika çalışıyor! Ondan ayda 400 benzersiz ziyaret alıyoruz ”veya“ Twitter, trafik üretimi açısından bizim için iyi çalışmıyor. ”Ancak daha derine intiğimizde, genellikle tweet’lerini toplu olarak izlediklerinin farkındayız, yani hiç hangi Tweet’lerin performans gösterdiğini ve hangilerinin yapılmadığı hakkında fikir. Site trafiğine dönüşmesi gerekmeyen retweetlere ve favorilere güveniyorlar.

Her Tweet’in etkinliğini doğru bir şekilde ölçmek için (özellikle de belirli bir siteye, sayfaya veya içerik parçasına trafik çekeceğini umuyorsanız), her Tweet’e benzersiz bir UTM eklemeniz gerekir.

Bu içeriğin ilerleyen bölümlerinde analitik hakkında daha fazla konuşacağız, ancak şimdi UTM’lerin nasıl kullanılacağına ilişkin daha fazla örneği inceleyelim 🙂

UTM’leri Nerelerde Kullanabilirsiniz?

Tüm yeni UTM bilginizden faydalanmanın bir sonraki adımı, bu UTM parametrelerini kampanyalarınızda uygulamaktır. Daha kolay hale getirmek için, UTM’lerinizi kullanmaya nereden başlayacağınıza dair birkaç yararlı örnek.

E-posta

Bir e-posta listesi pazarlamacılar için çok önemlidir. Belirli kampanyalar ve tanıtımlar için e-posta listenizi kullanmanın önemi göz önüne alındığında, benzersiz bir UTM parametresiyle her kampanyadaki her bir harekete geçirme ifadesini (CTA) izlemek kesinlikle mantıklıdır.

Gönderdiğiniz maillerde yer verdiğiniz her bir linke UTM kodu eklemek müşterilerinizin hareketlerini ve nelere dikkat ettiklerini anlamada yardımcı olacaktır.

E-Posta’ya eklenen bir butonun trafiğini izlemek için örnek yapı; 

Source: Mailchimp

Medium: Email

Campaign: LN

Content: Insights%2020070815

Term = button1

Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamcılık yapanlar için UTM gerçekten bir nimet. Diyelim ki farklı amaçlarda yayın yapan sitelere reklam yayınlayacaksınız. Reklam verirken belirlenen hedef sitenin yanında linke eklenecek bir utm kodu, hangi haber sitesinden gelen trafiğin sizin için daha yararlı olacağını anlamanızı sağlar.

Influencer

Son zamanların modası olan Influencer’larla bir çalışma yapıyorsunuz ve onlardan gelen trafiği izlemek mi istiyorsunuz? Güzel! O zaman Influencer’a vereceğiniz linki UTM koduyla beraber verin ve size ne kazandırdığını hemen izleyin.

"Verimlilik" büyülü kelimemiz. Her zaman, her işte başarılı olmak için verimliliğin esas alınması gerektiğine inanıyoruz. Gelin işinizi "verimli" hale getirelim.

Yorum Yok

İçerik Yorumları