logo
May the "efficiency" be with you.

E-Ticaret Danışmanlığı

Dijital Performans Yönetimi

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Eposta Pazarlaması

Çevrimiçi Durum analizi

Dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.
Genç ve dinamik ekibimizle 7/24 hizmetinizdeyiz.

(0212) 800 7986

info@hamlinmcgill.com

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

(0212) 800 7986

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

Yukarı

Telefonlarımız Bizi Dinliyor Mu?

p

Telefonlarımız Bizi Dinliyor Mu?

Son birkaç yılda çok kez sizin de başınıza gelmiştir. Hani bir konu hakkında arkadaşınızla konuşur, sohbet edersiniz ve kısa bir süre sonra telefonunuzda internette gezinirken bu konuyla alakalı bir reklam karşınıza çıkar. Bazı insanlar bunun tesadüf olduğunu düşünse de bu konuyla alakalı komplo teorisi üretenler de olmuyor değil. Peki böyle bir şey mümkün mü? Uygulamaların buna hakkı var mı? Yasak mı yoksa yasal mı? İşte bu konuyla alakalı tüm soruları bu yazıda bulabilirsiniz.

“Evet” Dinleniyoruz!

Herkesin merak ettiği soruya cevap vererek başlayalım. Evet, dinleniyoruz. Aslında çoğu insan telefonların “Hey, Siri” ya da “Okay, Google” denilince kendilerini dinleyebileceğini sanıyor ama öyle değil. Telefonlarda onlarca 3. Taraf mobil uygulama bulunuyor. (Örneğin Facebook ya da Instagram gibi) Bu uygulamalar yüklenirken sizden bir takım izin istiyor. Bu izinler genellikle mikrofon, hoparlör, kamera, konum gibi izinler oluyorlar. Siz de muhtemelen çoğu kullanıcı gibi bunlar nedir diye bakmadan izin verip devam ediyorsunuz. Böyle olunca da bu uygulamalar bu izinleri düzenli aralıklarla kullanıyor. Uygulamaların tüm bu verileri ise şifreli biçimde gönderdiği için bu nedenle tetikleyiciyi tanımlamak çok zor. Yani neye göre, hangi kelimelere göre tetiklendiği bilinemiyor.

Facebook veya Instagram gibi uygulamaların binlerce tetikleyiciye sahip olabileceğini tahmin etmek zor değil. Bir arkadaşınızla yeni bir kot pantolonu hakkında sıradan bir konuşma yapmanız, onu etkinleştirmek için yeterli olabilir. Buradaki anahtar kelime ise “olabilir”, çünkü, Facebook gibi şirketler konuşmamızı dinlediklerini şiddetle reddediyorlar.

Aslında dinlememeleri  için hiçbir sebep yok. Pazarlama açısından mantıklı ve son kullanım anlaşmaları ve yasalar buna izin veriyor, bu yüzden yaptıklarını rahatlıkla varsayabiliriz. Zaten bu konuda yapılan testler de bunu destekliyor.

Hangi Amaçla Dinliyorlar?

Bu sorunun cevabı da gayet basit, size gerçekten ihtiyacınız olan reklamları gösterebilmek için. Çünkü Google ve Facebook gibi platformlara tüm dünyada binlerce marka her gün reklam veriyor. Ve onlardan beklentisi satış yaptırmak. Google ve Facebook’un markalardan para almaya devam edebilmesi için markalara yatırdıklarından daha fazla para kazandırması gerekiyor. Bu da ancak kullanıcılarını çok iyi tanıyabilmesiyle mümkün oluyor. Müşterilerini daha iyi tanıyabilmesi ise ancak sizin tüm paylaşımlarınızı, beğenilerinizi, hobilerinizi, marka tercihlerinizi, dini, siyasi tercihlerinizi ve hakkınızda mümkün olan tüm bilgileri öğrenerek yapabilirler. Bu tüm bilgileri birleştirerek ise sizin genel bir dijital karakteriniz oluşturuluyor. Buna göre yapay zeka bir marka yayınladığı reklamda belirttiği demografi ve ilgi alanlarındaki parametrelerin size uyabileceğini düşünüyor ve ona göre bu reklamı karşınıza çıkartıyor.

Sonuçta bu sektöre her gün milyarlarca lira dönüyor ve firmalar bu parayı riske atmak istemezler. Telefonu elinize almadan da sizin hakkınızda bilgi almak, sizin en çok ihtiyacınız olan şeyleri öğrenmek bu firmalar için iyi olurdu değil mi?

Korkulacak Bir Şey Var Mı?

Evet, telefonlarımız bizi dinliyor ve telefonlarımızda söylediğimiz her şey potansiyel olarak bize karşı kullanılabilir. Ama en azından birçok uzmana göre, çoğu insanların korkması gereken bir şey değil.

Çünkü bir gazeteci, avukat değilseniz veya hassas bilgilere sahip değilseniz, verilerinize erişim yalnızca sizin lehinize, ihtiyacınıza karşın reklamlar için kullanılabilir. Ancak aksi durumda yani hassas bilgilere sahipseniz bu konuya dikkat etmenizde fayda var. Çünkü bu platformların bilgilerinizi diğer firma ya da kurumlarla paylaşıp paylaşmayacağının bir garantisi bulunmuyor. Kaldı ki yakın geçmişte Facebook bazı kullanıcı bilgilerini siyasi amaçlar doğrultusunda kullanacak olan bir firmaya sattığı gerekçesiyle günlerce yargılanmış ve şirketin borsadaki değeri bir hayli düşüş göstermişti.

Dinlenmek İstemiyorsak Ne Yapmalıyız?

Bundan sonra hiçbir uygulamanın sizi dinlemesini istemiyorsanız bunun için telefonunuzda “Ayarlar > Uygulamalar” bölümüne gitmenizde ve tek tek uygulamaların izinlerini kontrol etmeniz gerekiyor. Ancak bir uygulamanın konum ya da mikrofon iznini kaldırmanız o uygulamayı tüm özellikleriyle kullanabilmenizin önüne geçebilir. Bunu kabul ederek bu izinleri kaldırmalısınız.

İlginizi Çebekilecek Diğer Yazılar

FACEAPP VEYA DİĞER MOBİL UYGULAMALARIN GÜVENLİK TEHLİKESİ VAR MI?

INSTAGRAM ALGORİTMASI NASIL ÇALIŞIR? KEŞFET’E NASIL ÇIKILIR?

UTM NEDİR? NE İŞE YARAR?

2011 yılından beri içerik üreticisi, 2017 yılından beri e-ticaret sektöründe ve BSL markasının e-ticaret direktörü, bilgisayar mühendisi ve 2019 yılından beri Hamlin&McGill dijital performans ve e-ticaret danışmanlık ajansının kurucusu.

Yorum Yok

İçerik Yorumları