logo
May the "efficiency" be with you.

E-Ticaret Danışmanlığı

Dijital Performans Yönetimi

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Eposta Pazarlaması

Çevrimiçi Durum analizi

Dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.
Genç ve dinamik ekibimizle 7/24 hizmetinizdeyiz.

(0212) 800 7986

info@hamlinmcgill.com

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

(0212) 800 7986

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

Yukarı

Subdomain vs Subfolder: SEO İçin Hangisi Daha İyi?

Subdomain vs Subfolder: SEO İçin Hangisi Daha İyi?

Bir websiteniz var ve sitenizle bağlanılı bir proje geliştirdiğinizi farz edelim. Bu konuya “Blog”u örnek gösterebiliriz. Bu durumda SEO açısından subdomain (alt alan adı) mi yoksa subfolder (alt dosya) stratejisiyle mi ilerlemek daha mantıklı? Bu sorunun cevabı uzunca bir süredir SEO dünyasında tartışılıyor. Şimdi size bu konuya bizim yaklaşımımızı anlatmak istiyoruz.

Subdomain vs Subfolder?

SEO dünyasında “SEO equity” dediğimiz bir şey var. Bu terimin tam karşılığı olmasa da iç ve dış linklerimizin otoritesini çok fazla dağıtmamaya dayanmakta. Bu konu hakkında daha fazla detay almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Bundan dolayı subfolder yani alt dosya şeklinde stratejimizi kurgulamamız daha mantıklı görünüyor. Bu stratejinin temelinde ise Google’ın bir subdomain’in aksine bir klasördeki içeriği (subfolder) taraması, dizine eklemesi ve sıralaması daha kolay olması yatıyor.

Biraz daha detaya inelim;

Web sitenizi oluştururken hizmetlerinizi listelediğinizi farz edelim. Bunu 2 şekilde yapabilirsiniz:

Dosya yolu:

siteniz.com/hizmetler/
siteniz.com/hizmetler/seo/
siteniz.com/hizmetler/ppc/

Subdomain yolu:

hizmetler.siteniz.com
hizmetler.siteniz.com/seo/
hizmetler.siteniz.com/ppc/

Bu örnekte, klasörler aramada subdomain’den daha iyi performans gösterir. Bu, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının sitede daha iyi gezinmesine yardımcı olacaktır. Bu arada arama motorların olaya bakış açısını düşünürken her zaman kullanıcı değişkenini göz önünde bulundurmalısınız. Arama motorlarının stratejilerinin temelinde de kullanıcı odaklılık yatmaktadır. Bunu hiçbir zaman göz ardı etmezseniz kazanırsınız.

Google’a Göre Hangisi Daha İyi?

Sıralama gücü açısından, subfolder’lar genellikle bir subdomain’den daha iyi sıralanır.

Bir kullanıcı deneyimi perspektifinden bakıldığında da, alt klasörler, alt alan adlarından çok daha iyidir, çünkü kullanıcılar bir alt alan adına yönlendirildiğinde farklı bir site izlenimi oluşabilir.

Peki Mikro Site?

Tabii bir de mikro site konusu var. Bu konudan bahsederken mikro siteyi atlamak olmaz. Bu noktada ise, işletmenizin doğasını düşünmelisiniz.

Eğer tamamen farklı bir işten söz ediyorsak, o zaman da yeni bir alan adı ile ilerlemek her zaman daha doğru bir yol olacaktır.

İşte seçenekleriniz:

  • Sıfır özkaynakla yeni bir site oluştururken, ana web sitenizle aşırı alakalı ise subfolder (alt dosya) ile ilerlemek en mantıklı yoldur.
  • Kullanıcılarınızın farklı bir deneyim yaşamasını istiyorsanız bir alt alan adı ile ilerlemelisiniz. Bu durumda alt alan adınız için bir sermaye ayırmanız gerektiğini unutmayın.
  • Mevcut işinizden tamamen farklı bir iş ise yeni bir alan adıyla yani bir mikro site kullanmak en doğru seçenektir.

*Bu konuyla ilgili daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İlginizi çekebilir;

SEO’ya Uygun XML Sitemap (Site Haritası) Oluşturun

Robots.Txt Dosyası – Nedir? Nasıl Kullanılır?

"Verimlilik" büyülü kelimemiz. Her zaman, her işte başarılı olmak için verimliliğin esas alınması gerektiğine inanıyoruz. Gelin işinizi "verimli" hale getirelim.

Yorum Yok

İçerik Yorumları