logo
May the "efficiency" be with you.

E-Ticaret Danışmanlığı

Dijital Performans Yönetimi

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Eposta Pazarlaması

Çevrimiçi Durum analizi

Dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.
Genç ve dinamik ekibimizle 7/24 hizmetinizdeyiz.

(0212) 800 7986

info@hamlinmcgill.com

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

(0212) 800 7986

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

Yukarı

SEO’ya Uygun XML Sitemap (Site Haritası) Oluşturun

SEO’ya Uygun XML Sitemap (Site Haritası) Oluşturun

SEO ile ilgilenen herkes web sitesi için bir robots.txt dosyası ve bunun yanında da bir XML Sitemap oluşturmalı. Tabii ki bu ikisini bir şekilde oluşturmak yeterli değil. Önce bunların ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını bilmek gerekir. Sizlere robots.txt dosyası hakkında A’dan Z’ye tüm detayları aktarmıştık. Şimdi ise sıra geldi XML Sitemap oluşturmakta. Peki XML Sitemap nedir, neden oluşturulur? Manuel mi yoksa otomatik olarak mı eklenmeli?

XML site haritaları, arama motorlarının web sitenizin içeriğini, yapısını ve önceliklerini anlamasına yardımcı olur. Arama motorları sitenizde “tarama” yapmadan eğer varsa XML Sitemap’e bakmayı tercih ederler.

XML sitemap oluşturmak bilmeyenler için korkutucu olabilir ancak yine de sitenize eklemek için orta-üst seviye bir yazılım bilgisine ihtiyaç duymayacağınızı söyleyelim.

XML Sitemap Örneği

Sitemap Oluşturmanın 2 Yolu Var…

  • Manuel ekleme. Bu, bir CMS platformunda (WordPress ve Magento gibi) oluşturulmamış siteler için en iyi yol manuel eklemektir. Tüm site içeriğinizin XML biçimini indirmeniz ve ardından sitenizin kök dizinine yüklemeniz gerekir. Daha sonra bunun için bir URL oluşturup Google’a gönderirsiniz. İçeriğimizi okudukça bu konuda daha fazla bilgi edineceksiniz.
  • Eklenti yoluyla ekleme. Sitenizi bir CMS kullanarak oluşturduysanız, bir site haritası oluşturmak için eklenti bulabilir ve basit bir şekilde sitenizin tüm url’lerini kontrol altına alabilirsiniz.

1. Manuel Olarak Sitemap Nasıl Oluşturulur?

İki temel nedenden dolayı sitemap oluşturmak mantıklıdır:

  1. Web siteniz otomatik site haritası oluşturabileceğiniz bir CMS’de çalışmıyorsa, manuel olarak oluşturmaktan başka seçeneğiniz kalmaz.
  2. Sıfırdan bir site haritası oluşturmak sizi web sitenizin UX ve mimarisi gibi diğer önemli SEO faktörlerini incelemeye zorlar.

1. Adım: Site Haritanızı Görsel Olarak Oluşturun

Küçük bir site için bir beyaz tahta, kağıt veya PPT kullanabilirsiniz.

Sitenizi haritaladığınızda, şöyle görünebilir:

Görsel kaynağı

Genel olarak, ana sayfalarınızdan veya en azından ana sayfanızla bağlantılı temel sayfalarınızı baz alarak başlamanız gerekir. Sonrasında sitenize göre alt sayfaları da oluşturmalı ve 3’ten fazla alt kategori eklememeye özen göstermenizde fayda vardır.

Daha büyük siteler için daha derin bir stratejiye ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca:

  • Sitenizin hartiasını görsel olarak oluşturmak için şu yazılım işinizi görebilir (Dynomapper)
  • Web sitenizin mimarisini yeniden oluşturma sürecinden geçen sitenizin kullanıcı arayüzünü inceleyin

Evet, bunlar zaman alıcı işler ancak sitenizin mimarisinin Google’ın sitenizi düzgün bir şekilde taraması için çok önemli olduğunu unutmayın. Buna zaman ayırmak getirecekleri açısından çok önemlidir.

2. Adım: Site Haritanızı XML Haline Getirin

Manuel olarak bir site haritası oluşturmak için görsel hazırlıktan sonra bunu bir dosya haline getirmek gerekiyor. Bunu da bir araç kullanarak yapabilir ve – ardından kök dizininize yükleyebilirsiniz.

Bunun için geliştirilen bir araç mevcut. (adı Sitemap Writer Pro) Bu araç sitenizdeki tüm URL’leri tarar ve bunlardan bir XML site haritası oluşturur.

Site haritası dosyasını oluşturmadan önce, arama motorlarının taramasını istediğiniz sayfalara göre URL ekleyebilir, silebilir ve düzenleyebilirsiniz.

URL’lerinizi düzenleme işlemlerini tamamladıktan sonra, bunları /sitemap.xml dosya adıyla sitenizin kök dizinine yükleyebilirsiniz.

Cpanel ya da Filezilla gibi bir program kullanarak site haritanızı yükleyebilirsiniz. Eğer bu konulara hakim değilseniz bu iş için bir web geliştiriciden destek istemeniz iyi olur.

3. Adım: XML Dosyasını Arama Motorlarına Gönderme

Sitenizin kök dizinine XML dosyasını yükledikten sonra, site haritanızın artık “siteadiniz.com/sitemap.xml adresinde görünür olması gerekir.

Eğer buraya kadar her şey yolundaysa site haritanızı Bing ve Google’a göndermek isteyeceksiniz. Örnek olarak Google’anasıl göndereceğinizi gösterelim.

  • Google Search Console’a gidin
  • Sol kenar çubuğunda Site Haritaları sekmesini bulun
  • Site çubuğunuzun URL uzantısını (/sitemap.xml) girin ve Gönder’e basın

Gönder’e bastıktan sonra “Durum” sütununu kontrol edin ve site haritası gönderiminizin başarısız olup olmadığını kontrol edin.

Eğer bir site haritasını kaldırmanız gerekiyorsa, ekranınızın sağ üst köşesindeki üç noktalı gezinme tuşlarını tıklayın; Site haritasını kaldır’a basın.

Bu işlemleri tamamladıktan kısa bir süre sonra sitenize gelen web robotları bu dosyayı fark edecek ve bu dizindeki URL’lere bakarak işlerini yapacaklar. Onlara bu şekilde sitemizdeki hangi URL’lerin bizim için önemli olduğunu, hangilerine önem vermesi gerektiğini söylemiş oluyoruz.

Eğer web siteniz WordPress of Shopify gibi bir CMS’de çalışıyorsa, bu işlemi kısmen otomatikleştirebiliriz.

Eklenti İle Otomatik Olarak Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Örneğin, WordPress kullanıyorsanız, Yoast SEO veya Google XML Sitemap gibi eklentileri işinizi görür.

Bu eklentiler site haritası oluşturmaya yardım ederken, yine de bir miktar optimizasyon gerekir.

Biz Yoast SEO üzerinden ilerleyelim.

Temel olarak, site haritaları oluşturmanıza yardımcı olma özelliğinin yanı sıra Yoast, arama görünümünüzü ve sıralamalarınızı kontrol etmenize yardımcı olan bir eklentidir. CMS’nize yükledikten sonra Yoast, ekranınızın sol kenar çubuğunda gördüğünüz “SEO” sekmesi ile yönetilir.

SEO sekmesi altında, Search Appearance sekmesini göreceksiniz. Burada site haritanızda bulunmasını istediğiniz içerik türlerini ayarlayacaksınız. Örneğin Yazar Arşivleri görünsün istemiyorsasnız, “Arşivler”e gidip “Yazar Arşivleri>Etkisiz” işaretlemeniz gerekir.

Bunların yanı sıra Search Appearance>Content Types alanından ise içeriklerimizin arama motorunda nasıl görüneceğini ayarlıyoruz.

Örneğin buradaki Yazılar (post) alanındaki “Date in Google Preview”i “Gizle” dersek aşağıdaki gibi içeriklerinizin Google görünümünde tarih yazmayacaktır. Bu tamamen bir tercihtir.

Video ve Görsel Site Haritası Ekleme

Sitenizde metin tabanlı içeriğin dışında farklı biçimlerde içerikleriniz de olabilir (Görsel ve video gibi). Bunları, metin tabanlı sayfalarınız tarandığında ve dizine eklendiği anda arama motorları için taranabilir hale getirebilirsiniz.

Görsel ve video site haritalarınızda kullanılacak komut dosyaları ve görsellerinizi arama motorlarına tanıtmak için kullanacağınız yönergeler ise şunlardır:

Video Site Haritası Örneği

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″
xmlns:image=”http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1″
xmlns:video=”http://www.google.com/schemas/sitemap-video/1.1″>
<url>
<loc>http://www.example.com/foo.html</loc>
<image:image>
<image:loc>http://example.com/image.jpg</image:loc>
<image:caption>Dogs playing poker</image:caption>
</image:image>
<video:video>
<video:content_loc>
http://www.example.com/video123 . flv
</video:content_loc>
<video:player_loc allow_embed=”yes” autoplay=”ap=1″>
http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
</video:player_loc>
<video:thumbnail_loc>
http://www.example.com/thumbs/123.jpg
</video:thumbnail_loc>
<video:title>Grilling steaks for summer</video:title>
<video:description>
Cook the perfect steak every time.
</video:description>
</video:video>
</url>
</urlset>

Video Site Haritası Rehber

 EtiketGerekli mi?Açıklama
<loc>EvetBu etiket, videonun açılış sayfasını (oynatma sayfası, yönlendirme sayfası olarak da bilinir) belirtir. Bir kullanıcı arama sonuçları sayfasındaki bir video sonucunu tıkladığında bu açılış sayfasına gönderilir. Benzersiz bir URL olmalı.
<video:video>EvetVideo hakkındaki tüm bilgileri içerir.
<video:thumbnail_loc>EvetVideo küçük resim dosyasına işaret eden bir URL. Görüntüler en az 160 × 90 piksel ve en fazla 1920 × 1080 piksel olmalıdır. .Jpg, .png veya. gif biçimleri.
<video:title>EvetVideonun başlığı. En fazla 100 karakter. Tüm HTML öğelerinden kaçılmalı veya bir CDATA bloğuna sarılmalıdır.
<video:description>EvetVideonun açıklaması. Maksimum 2048 karakter. Tüm HTML öğelerinden kaçılmalı veya bir CDATA bloğuna sarılmalıdır.
<video:duration>ÖnerilirVideonun saniye cinsinden süresi. Değer 0 ile 28800 (8 saat) arasında olmalıdır.

Görsel Site Haritası Örneği

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″
xmlns:image=”http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1″>
<url>
<loc>http://example.com/sample.html</loc>
<image:image>
<image:loc>http://example.com/image.jpg</image:loc>
</image:image>
<image:image>
<image:loc>http://example.com/photo.jpg</image:loc>
</image:image>
</url>
</urlset>

Görsel Site Haritası Rehber

 EtiketGerekli mi?Açıklama
<image:image>EvetTek bir görüntü hakkındaki tüm bilgileri içine alır. Her <url> etiketi en fazla 1000 <image: image> etiket içerebilir.
<image:loc>EvetGörselin URL’si.
<image:caption>OpsiyonelGörüntünün başlığı.
<image:geo_location>OpsiyonelGörüntünün coğrafi konumu. Örneğin,
<image:geo_location>İstanbul, Türkiye</image:geo_location>
<image:title>OpsiyonelGörüntünün başlığı.
<image:license>OpsiyonelGörselin lisansına bir URL.

*Bu konuyla alakalı sorularınız varsa yorum bölümümüzden bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

"Verimlilik" büyülü kelimemiz. Her zaman, her işte başarılı olmak için verimliliğin esas alınması gerektiğine inanıyoruz. Gelin işinizi "verimli" hale getirelim.

Yorum Yok

İçerik Yorumları