logo
May the "efficiency" be with you.

E-Ticaret Danışmanlığı

Dijital Performans Yönetimi

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Eposta Pazarlaması

Çevrimiçi Durum analizi

Dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.
Genç ve dinamik ekibimizle 7/24 hizmetinizdeyiz.

(0212) 800 7986

info@hamlinmcgill.com

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

(0212) 800 7986

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

Yukarı

Müşteri Datalarınızla Dönüşümlerinizi Artırmanın 3 Yolu

Müşteri Datalarınızla Dönüşümlerinizi Artırmanın 3 Yolu

Geleneksel bir müşteri deneyimini ele alalım. Bir müşterinin kot pantolon denemek amacıyla mağazanıza girdiğini hayal edelim.

Müşteri kot pantolon bölümüne gider, raflara göz atar, fiyat etiketlerine bakar ve birkaç pantolon alır, deneme kabinine gider.

Sonra ise mağazadan ayrılır.

Bu davranış müşteri deneyimi açısından çok şey ifade ediyor. Müşteri kot pantolon istiyordu, baktı, kot pantolonların pahalı olduğunu düşündü ve mağazadan ayrıldı. Aynı müşteriye satış yapmak için yapılması gereken sonraki geldiğinde beğendiği kot pantolonların fiyatlarına bir miktar indirim uygulamak yeterli olabilir.

Ne yazık ki, e-ticaret için müşteri deneyimini anlamak biraz daha zordur.

Müşteriler e-ticaret sitenize giriyor ve alışveriş yapmıyorsa, davranışlarını aynı şekilde analiz edemezsiniz. Müşterinizin ne istediğini ve onların satın almaları için neyin engellediğini söylemek zor. Tabi ki başlangıçta.

Ancak her zaman bir yolu vardır, kullanıcı davranışlarını anlamak ve tıklamaları “dönüşümlere” dönüştürmek için müşteri anketleri ve Analytics kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Ancak dahası var.

İlginizi çekebilir; E-Ticaret Sitelerinde Ölçülmesi Gereken Metrikler Neler? Neden Önemliler?

Aşağıda, her e-ticaret sitesinin toplaması gereken üç davranışsal metriği ve bunları satışa dönüştürecek geri bildirimlere dönüştürmenin yollarını bulacaksınız.

1. Sorun Sayfalarını Belirleyin

Sitenizdeki ziyaretçilerin sayısında artış var, ancak dönüşüm sayısında artış yok.

Daha fazla dikkat çekiyor olsanız bile, kârınız hala artmıyor ve nedenini bilmiyorsunuz.

Sorunun kaynağını bulmak için sayfaların çıkış oranlarına bakmanız gerekir.

Yüksek çıkış oranı sayfaları, ziyaretçilerinizin müşteri olmamasına karar verdiği yeri gösterir. Belki boyut grafiğinizi bulamıyorlar veya belki de gönderiminizin çok pahalı olduğunu düşünüyorlar. Her durumda, onları neyin terk ettiğini keşfetmenin ilk anahtarı kaldıkları yerde.

Google Analytics’teki “% Çıkış” sütununa basarak, sayfalarınızdan hangisinin en yüksek çıkış oranlarına sahip olduğunu görebilirsiniz.

Bazı sayfalarda “Onay” sayfaları gibi yüksek çıkış oranları olmalıdır, ancak hangilerinin kırmızı bayrak olduğunu görmek için listenizi analiz edebilirsiniz.

Ancak yüksek çıkışlı sayfaları belirlemek yeterli değildir. Oradan, ziyaretçilerinizin sorunlarını satın almak ve bunları satın alma hattında tutmak için bir anket ve / veya bir ısı haritası kullanın.

Neden ayrıldıklarını keşfedin

Bir satış temsilcisinin kapıdan çıkan bir müşteri gördüğünü düşünün.

Bu noktada, neden ayrıldıklarını öğrenmek ve ihtiyaç duydukları şeyi sunmak için çok geç.

Ancak, bir müşterinin faresinin tarayıcılarındaki “X” kutusuna doğru hareket ettiğini görürseniz, hızlı bir anket çalıştırarak müdahale edebilirsiniz.

Çıkış anketleri, potansiyel müşterileri doğru zamanda hedeflemenize olanak tanır, ancak çalışabilmeleri için doğru soruları sormanız gerekir.

Sitenizin kullanıcı arayüzüyle alakalı sorular sorarsanız, özellikle müşterilerin neden ayrıldıklarını anlayabilir ve gitmeden önce onlara son dakika yardımı sunma fırsatı verebilirsiniz.

Qualaroo gibi bir araçla bu veriler iki yönlü çalışır: yapmaya çalıştığınız mevcut satışı kaydedebilir ve gelecekteki ziyaretçilerin aynı sorunla karşılaşmadığından emin olabilir.

Bir ziyaretçi, boyutlandırma grafiğini bulamadıkları için satın almadığını söylerse, anketinin sonunda boyut grafiğine bir bağlantı sağlayabilirsiniz.

Gelecekteki ziyaretçiler için, sitenizin kullanıcı arayüzünü iyileştirmek için bu müşteri verilerini kullanabilirsiniz.

Örneğin, çok sayıda ziyaretçi boyut grafiğinizi bulma konusunda sorun yaşıyorsa, grafiğe sayfanın ortasına daha yakın olan daha büyük bir yazı tipinde bağlantı verebilirsiniz.

Isı haritaları, müşterilerin belirli sayfalardan neden ayrıldığını anlamanıza da yardımcı olabilir. HotJar gibi bir araç kullanarak sitenize ısı haritaları yükleyin. Birkaç dakika içinde yapılandırdığınız herhangi bir sayfada tıklama, taşıma ve kaydırma ısı eşlemesine sahip olursunuz.

Anketlerde olduğu gibi, en yüksek çıkış sayfalarınızı bulmak için Google Analytics’i kullanın ve ardından kullanıcıların ayrılmadan önce sayfada ne yaptığını daha iyi anlamak için bunları ısıtın.

2. Trafik Kaynaklarını Analiz Edin

Trafik kaynağınız (bir ziyaretçinin sayfanızı bulma şekli), birisinin sitenizde olmasının nedenidir, ancak ayrılmasının nedeni de bu olabilir.

Bu iki trafik türünü örnek olarak kullanacağız.

Organik trafik: birisi sitenizi Google veya başka bir arama motoru aracılığıyla bulduğunda
Yönlendirme trafiği: Birisi başka bir sitedeki sitenizin bağlantısını tıkladığında
Organik trafik için, birisi “mens ham denim” kelimesini aradığında ve kot web sitenizi bulduğunda, gördükleri sayfadan başka bir şey bilmez.

Birisi “şimdiye kadarki en rahat kot pantolon” için bir inceleme okuduğunda ve sitenize bir yönlendirme bağlantısını tıkladığında, kot pantolonunuzun rahat olduğu için bir üne sahip olduğunu bilir.

Farklı trafik kaynakları farklı bağlamlarda gelir.

Ziyaretçilerin bu trafik kaynaklarından sahip olduğu bağlamı hiçbir zaman tam olarak kontrol edemezsiniz, ancak ziyaretlerinden en iyi şekilde yararlanmanın ve onları satın alma hattınızda tutmanın bazı yolları.

Organik arama trafiği nasıl optimize edilir?

Birisi Google’da “esnek kot pantolon” ​​arar ve web sitenize giderse, harika bir çift esnek kot satın almak ister. Bunu yapmalarına yardım etmek sizin işiniz.

Birisi arama yoluyla bir ürün sayfasına gelirse, Qualaroo’daki Potansiyel Satış Oluşturma Aracını kullanarak ürününüzü satın almaya teşvik edin. İndirim, onları hemen bir satın alma işlemi yapmaya yönlendirmekle kalmaz, e-posta bülteniniz veya pazarlama çalışmalarınız da gelecekteki satın alımlar için istediğiniz içeriği verir.

Olası Satış Yaratma Aracınızı Salesforce ile entegre edebilir ve oradan yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmak için müşterileri segmentlere ayırabilirsiniz.

Segmentasyon, kişiselleştirilmiş pazarlama materyalleri göndermenize ve müşterilerinize ortalama sipariş değerlerini artırarak ilgili ürün sunmanıza olanak tanır.

Öte yandan, bir kişi web sitenizin ana sayfasına gelirse, özellikle bu ziyaretçinin ne aradığını bilmek zordur. Bulmalarına nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamak için, bunun gibi daha genel bir anketi tetikleyin.

Oradan, onlara indirimler, pantolon indirimleri, büyük beden kazaklara bağlantılar veya bunlar için geçerli olan her türlü diğer içeriği gönderebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizin arama motorlarından nerelere indiğine bakarak, sitenizde en iyi alışveriş yapmalarına nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenebilirsiniz.

Yönlendirme trafiği nasıl optimize edilir?

Yönlendirme kaynağını temel alarak bir anketi veya hedeflenen bir pop-up’ı tetiklemek için Qualaroo’nun hedefleme aracını kullanabilirsiniz.

Bu araçla, kullanıcıların sitenize girdiği belirli bağlamla konuşabilirsiniz. Örneğin, bir blog, kot pantolonunuzun dünyanın en rahat olduğunu söyleyen ancak çok pahalı olduklarını söyleyen bir inceleme yazdıysa, bu blog tarafından sitenize yönlendirilen herkesten% 25’lik bir kot pop-up’ı tetikleyebilirsiniz.

Başka bir blog, kot pantolonunuzun artı boyutu kadınlar için ideal olduğunu ve sitenizin artı boyutu bölümüne bir pop-up bağlantısını tetiklediğini söyleyebilir.

Bu araçla, başvuru sitesinden eksik olduğunu düşündüğünüz herhangi bir bağlam – olumlu veya olumsuz – anketler ve açılır pencereler aracılığıyla sağlayabilirsiniz.

3. Terk Edilmiş Alışveriş Sepetlerini Önleyin

Tüm alışveriş sepetlerinin yaklaşık% 74’ü terk edilmiş olsa da, terk edilmiş alışveriş sepeti ürününün% 63’ü kurtarılabilir – çünkü alışveriş sepetine bir şey koyan herkesin satın alma arzusu vardır.

Ürününüzle ilgileniyorlar, ancak nakliye maliyetleri, ikinci düşünceler veya başka bir yerde daha iyi bir fiyat aramak isteyebilirler.

Terk edilmiş alışveriş sepetlerini tamamen engelleyemezsiniz, ancak kullanıcı deneyiminizi bu tıklamalardan bazılarını dönüşümlere dönüştürecek şekilde optimize edebilir ve müşterilerin satın alma hattınızdan sızmasını önleyebilirsiniz.

Kupon kodu sunma

Müşterileri alışveriş sepetlerini terk etmemeye teşvik etmek için çıkış anketlerini (ziyaretçi sayfayı kapatmak için farelerini hareket ettirdiğinde tetiklenir) kullanabilirsiniz.

Bir müşteri bu çıkış anketini doldurduğunda, satın alma işlemlerini tamamlamaları için onları teşvik eden bir teklif sunabilirsiniz.

Bunlar, bir ziyaretçinin müşteri olmaktan çok uzakta olduğu alışveriş sepeti sayfalarında özellikle iyi çalışır.

Müşteri çıkış anketinde “Gönderim maliyetleri” ni seçtiyse, siparişinde ücretsiz gönderim hizmeti sunabilirsiniz.

Bir pop-up anketi veya teklifi dışında, müşteri giriş yaptıysa, onları satın almaya geri getirmek için terk edilmiş bir sepet koruyucu kullanabilirsiniz. Terk edilmiş bir alışveriş sepeti, müşteriye alışveriş sepetinde bıraktıkları ürünler hakkında hatırlatma e-postası gönderen bir e-postadır.

Bu e-posta genellikle otomatiktir ve terk edilen alışveriş sepetinden 2-24 saat sonra müşteriye gönderilir. E-posta, kıtlık, müşteri incelemesi ve neredeyse her zaman bir indirim kodu gibi satın almayı teşvik etmek için yedi psikolojik tetikleyiciden birini kullanacaktır.

Bu deliği satın alma hattınıza takmak çok önemlidir – müşterilerinizi ilk satın almalarının kamburluğuna sokmak sadece bir alışveriş sepetinden daha değerlidir. Birini ilk satın almalarının engellerinden geçtikten sonra birisini bir müşteriden sadık bir müşteriye veya sadık bir müşteriden bir evangeliste geçirmeniz daha kolaydır.

Müşterinizin Elini Tutun

Hiç, bir atı suya götürebilirsin, ama içemezsin?

Ürününüzü satın alan tüm müşteriler ürününüzü ister. Ancak ürününüzün satın almasını istemeyen birçok müşteri var.

Müşterilerin satın alma hattından nereden ve neden damladığını bilmek, deneyimlerini geliştirmek ve daha fazla satış oluşturmak için harekete geçmenize yardımcı olur.

Anketleri davranışsal metriklerle birlikte kullanırsanız, müşterilerin neden ürününüzü satın almak istediklerini ve bunu yapma sürecinden nasıl geçtiklerini anlarsınız – bu da artan gelir için yoldaki her adımı optimize etmenizi sağlar.

Müşterinizin elini tut ve suya yönlendir. Ürününüzü istiyorlarsa, bir içki alırlar ve siz de kâr edersiniz.

Kaynak: BigCommerce

"Verimlilik" büyülü kelimemiz. Her zaman, her işte başarılı olmak için verimliliğin esas alınması gerektiğine inanıyoruz. Gelin işinizi "verimli" hale getirelim.

Yorum Yok

İçerik Yorumları