logo
May the "efficiency" be with you.

E-Ticaret Danışmanlığı

Dijital Performans Yönetimi

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Eposta Pazarlaması

Çevrimiçi Durum analizi

Dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.
Genç ve dinamik ekibimizle 7/24 hizmetinizdeyiz.

(0212) 800 7986

info@hamlinmcgill.com

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

(0212) 800 7986

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

Yukarı

Link Equity Nedir?

Link Equity Nedir?

Link equity (bağlantı eşitliği), bir zamanlar “link juice” olarak da adlandırılıyordu. Link juice kavramı ise bağlantının değeri kovanın içindeki suya benzetmeye ve kovadaki suyun bir kısmını başka bir sayfaya aktarmakla ifade edilmesinden sonra ortaya çıkmıştı. Link equity kavramını, link yoluyla bir sayfadan diğerine değer ve otorite aktardığı fikrine dayanan bir arama motoru sıralama faktörü olarak açıklayabiliriz. Bu değer, bağlantı sayfasının otoritesi, konusal alaka düzeyi, HTTP durumu vb. bibi bir dizi faktöre bağlıdır. Link equity, Google’ın ve diğer arama motorlarının bir sayfanın SERP’lerdeki (Arama Motoru Sonuç Sayfası) sıralamasını belirlemek için kullandığı birçok sinyalden biridir.

Görselin kaynağı

Link Equity ve PageRank Bağlantısı

Birçok insan link equity konusunu ele alırken, PageRank’i de düşünür. PageRank, Google’ın bir sitenin öncelikle o sitenin backlink profiline göre nasıl sıralanması gerektiğini belirlemek için kullanılan ilk algoritmik hesaplamasıydı. PageRank artık bir sitenin sıralamasında ana belirleyici faktör değil, bunu herkes biliyor. Artık Google’ın baktığı yüzlerce sıralama faktöründen sadece biri ve önemi bugünlerde çok azaldı.

Bir dereceye kadar link equity, bir sayfanın sıralama gücünün bir bağlantıdan diğerine nasıl geçtiğiyle ilişkilendirilebilir. Otoritesi yüksek bir sayfa, daha küçük bir sitenin makalesine bir bağlantı veriyorsa, güvenilir bir sitenin bu sayfa için bir güvenoyu verdiğini söyleyebiliriz. Tabii ki verilen linkin “followed link” olması gerekir.

Örnek: Konuyu daha anlaşılır hale getirmek için bir örnekle ifade edelim ve link juice ile de ilişkilendirelim. Diyelim ki bir web siteniz var ve sitenizde yemek tarifleri veriyorsunuz. Sitenizin otorite olduğunu düşünelim ve “Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?” bu sayfanızın arama motorları için değerini “100 litre su” ile ifade edelim. Eğer siz bu sayfanızdan “Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir?”  başlıklı bir içeriğe sahip bir siteye “followed link” verirseniz diğer siteye “1 litre” su aktarmış olursunuz. Bunun aksine sitenizden “Mercimek Çorbası Yapmak İçin Gerekli Malzemeler” içeriği olan başka bir siteye link verseydiniz, “10 litre” su aktarmış olacaktınız. Bu şekilde ikinci siteye çok daha fazla değer aktarmış olacaktınız. Onlarca sıralama faktöründen yalnızca biri olan link equity konusunu bu şekilde açıklayabiliriz. Mevcut sayfanın kovasındaki su ne kadar artarsa SERP’te daha iyi sıralama alma şansı da o kadar artmış olur.

Link Equity Nasıl Belirlenir?

Hem iç hem de dış linkler, link equity aktarabilir. Link equity aktarımı için arama motorlarının dikkat ettiği bilinen birkaç önemli durum vardır:

  • Bağlantı alakalı mı? Gizli çörek tarifinizle ilgili bir makaleden araba tamiriyle ilgili bir sayfaya bağlantı veriyorsanız, bağlantı büyük alakalı değildir ve Google bunu çok rahat bir şekilde anlayacaktır. Bu noktada alakasız bağlantıların hiç değer aktarmayacağını söylemek yanlış olsa da “0”a yakın bir değer aktarımı olacağını söyleyebiliriz.
  • Bağlantı sitesi otoriter mi? Yıllardır Google’ın güvenini kazanmış, otoriter sitelerden gelen bağlantılar, yeni açılan sitelerin bağlantılarından daha fazla link equity geçirme eğilimindedir.
  • Link takip ediliyor mu? (followed link mi?) Nofollow bağlantılar, arama motorlarına “değer aktarma” demeye yarar. Bundan dolayı değer aktarımı olmayacak.
  • Bağlantı taranabilir mi? Bir sayfa tarayıcıları robots.txt dosyası aracılığıyla engellerse, tarayıcıya sayfayı yoksayması söylenir ve bağlantının değeri diğerine geçmez.
  • Bağlantı sayfada nerede? Bir sayfanın footer’ına veya kenar çubuğuna gömülen bağlantılara, bir sayfanın içeriğinin gövdesindeki bağlantılar kadar ağırlık verilmez (bazı istisnalar dışında). Sitenin mimarisi, Google’ın hangi içeriğin ziyaretçiler için en yararlı olduğunu belirlemesine yardımcı olur, bu nedenle bağlantının sayfanın gövdesinde olması gerekir.
  • Sayfada kaç bağlantı var? Sitenize gelen bağlantı aynı sayfadan gelen yüzlerce veya binlerce bağlantıdan biriyse, değeri pek fazla olmaz, ancak bir sayfadaki en optimum bağlantı sayısı hakkında bir kural ya da bilgi mevcut değil. Bununla birlikte Google, içeriğin ve verilen backlink’in kullanıcı odaklı mı yoksa SEO odaklı mı yapıldığını anlar. Bu konuya dikkat etmekte fayda var.
  • Bağlantı verilen sayfanın HTTP durumu nedir? 200 veya kalıcı 301 yönlendirmeleri olarak çözümlenen sayfalar link equity’sini korur.

"Verimlilik" büyülü kelimemiz. Her zaman, her işte başarılı olmak için verimliliğin esas alınması gerektiğine inanıyoruz. Gelin işinizi "verimli" hale getirelim.

Yorum Yok

İçerik Yorumları