logo
May the "efficiency" be with you.

E-Ticaret Danışmanlığı

Dijital Performans Yönetimi

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Eposta Pazarlaması

Çevrimiçi Durum analizi

Dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.
Genç ve dinamik ekibimizle 7/24 hizmetinizdeyiz.

(0212) 800 7986

info@hamlinmcgill.com

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

(0212) 800 7986

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

Yukarı

Tüm Post Formatları İçin Instagram Reklam Boyutları (2020)

Tüm Post Formatları İçin Instagram Reklam Boyutları (2020)

Instagram’da reklam kampanyaları yayınlamak istiyorsanız, doğru reklam boyutlarını ve teknik özelliklerini bilmeniz gerekir. Instagram son zamanların en önemli reklam mecralarından birisi haline geldi ve bu sebeple Instagram yönetimi sürekli olarak yeni reklam modelleriyle karşımıza çıkıyor. Reklamverenlerin ise bu modelleri takip edip bunlara özel reklamlar hazırlamaları gerekiyor.

Hamlin&McGill ekibi olarak biz de reklamverenler için 2020 yılı itibarıyla reklam verebileceğiniz Instagram reklamlarını topladık ve boyutlarını listeledik. Bu içeriğimize göz atarak, reklamlarınızın teknik nedenlerden dolayı Instagram tarafından reddedilmesi olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz.

Instagram Reklam Boyutları Nelerdir?

Instagram, Facebook Uygulama Ailesi’nin Bir Parçası!

Facebook, 2012 yılında Instagram’ı 1 milyar dolara satın aldı. O zamandan beri Instagram, Facebook’un büyümesinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. 1 milyar dolarlık rakamın o zamanlar gülünç derecede yüksek olduğu düşünülüyordu ve Instagram’ın sadece 13 çalışanı vardı. Ancak Instagram’ın şu an geldiği noktayla birlikte, bu satın almanın Facebook grubunun yapmış olduğu en karlı yatırımlardan birisi haline geldiğini kanıtlıyor.

Facebook’un Instagram’ı dahili sistemlerine entegre etmesi ise biraz zaman almıştı. Ancak şimdi Facebook uygulamalarıyla ortak bir şekilde çalışabiliyor.

Özellikle, Facebook ve Instagram tek bir reklam ağını paylaşmaya başladı. Bu sayede Facebook ve Instagram’a Business Manager üzerinden ortak reklamlar çıkılabiliyor.

Facebook ve Instagram reklamcılığı oldukça karmaşık olsa da, reklam oluşturma süreci altı temel adımdan oluşur. Bunlar;

 1. Kitlenizi seçin
 2. Reklamınızı nerede yayınlayacağınıza karar verin
 3. Bütçenizi belirleyin
 4. Bir format seçin
 5. Reklamı oluşturun
 6. Reklamınızı ölçün ve yönetin

4. adım kritik bir aşamadır. Çünkü bu aşama insanların gördüğü aşamadır. Potansiyel müşterilerin karşısına yanlış boyutlarda veya düşük çözünürlüklerde bir reklamla çıkmak istemezsiniz değil mi?

Hem Facebook hem de Instagram için kullanılabilecek birkaç reklam türü olmasına rağmen, her Facebook reklam boyutu Instagram için uygun değildir.

 


Instagram Tek Görsel Reklamlar

En standart Instagram reklam formatıdır. Başlangıçta kare olarak karşımıza çıkan bu format sonrasında yatay ve dikey boyutları da desteklemeye başladı.

Siz de markanız ya da kendiniz için hangi boyutun size daha uygun olacağını belirleyip reklamınızı çıkabilirsiniz. Yatay görüntüler kare veya dikey resimlerden daha geniştir ve adından da anlaşılacağı gibi yatay bir görüntü için idealdir. Kare resimler yatay olanlara göre daha dardır, ancak daha fazla dikey alan kaplarlar ve portre için idealdirler. Kare formatında ise görüntülerinizi çok fazla kırpmamaya dikkat etmelisiniz.

Ayrıca Instagram Keşfet’te çıkmak için de reklam yayınlayabilirsiniz. Bunların görsel özellikleri de Instagram feed reklamlarıyla aynıdır.

Özellikleri

Dosya türü: .jpg veya .png
Maksimum dosya boyutu: 30 MB
Görüntü boyutu: Instagram, oran gereksinimlerini (yani, yatay, kare veya dikey) karşılayan en yüksek çözünürlüklü görüntüyü yüklemenizi önerir. Minimum çözünürlük yok
Minimum görüntü genişliği: 500 piksel
Minimum en boy oranı: 400×500
Maksimum en boy oranı: 191×100
En boy oranı toleransı: 0.01
Metin sınırı: İki satır metin

 


 

Instagram Video Reklamları

Telefonların kapasitesi arttıkça ve internet hızları arttıkça video reklamlar Instagram’da daha popüler hale geliyor. Hareketsiz görüntülerde olduğu gibi, yatay, kare veya dikey videolar oluşturabilirsiniz. Yine, videonuzun konusuna en uygun biçimi seçmeniz önerilir.

Özellikleri

Video formatları: .mp4 veya .mov – önerilir, daha kabul edilebilir
Önerilen çözünürlük: Dosya boyutu ve oran sınırlamalarını karşılayan en yüksek çözünürlüklü videoyu yükleyin
Kaynak oranı: 1,91: 1 ila 4: 5 (yatay 16: 9, kare 1: 1, dikey 4: 5)
Minimum video boyutu: 500 piksel
Maksimum video dosyası boyutu: 30 MB
Video Altyazıları: isteğe bağlı
Video Oranı: 400×500, maks. 191×100
Video Süresi: 1 ila 120 saniye
Metin sınırı: İki satır metin görüntülenecek
% 20’den fazla metinden oluşan video küçük resimleri daha az yayınlanabilir

 


Instagram Döngü Reklamları

Döngü reklamları, reklamınızda en fazla on resim veya video kullanmanıza olanak tanır. Bunlar, birden fazla ürünün reklamını yapmaya çalışırken veya ürününüzün fotoğraflarını farklı açılardan eklemek istediğinizde yararlı olabilir. Her kartın kendi bağlantısı olabilir. Bu şekilde tek reklamda çok daha fazla ürün gösterme şansına sahip olabilirsiniz.

Bir döngü reklamını anlamanın en kolay yolu, görselin altında bir dizi küçük nokta olmasıdır. Bu noktaların sağ ya da soldaki görsele geçtiğinde hareket ettiğini göreceksiniz.

Özellikleri

Kart sayısı: 2 (minimum) ila 10 (maksimum)
Dosya türü: jpg veya png (resim) veya .mp4 veya .mov (video – önerilir, daha birçok kabul edilebilir)
Maksimum video dosyası boyutu: 4 GB
Video Süresi: maksimum 60 saniye
Önerilen görüntü çözünürlüğü: en az 1080 x 1080
Döngü Oranı: 1: 1
Metin sınırı: İki satır metin görüntülenecek
Başlık: Bir satır metin görüntülenecek
% 20’den fazla metinden oluşan görüntüler daha az yayınlanabilir

 


 

Instagram Döngü Hikaye Reklamları

Instagram artık hikayelerde iki tür dönen reklam sunuyor. Platforma Özel Hikaye Döngüsü, tam ekran kreatife sahip en fazla 3 kartı otomatik olarak gösterir ve sadece bağımsız bir Instagram Stories reklam alanı olarak satın alınabilir.

Genişletilebilir Hikaye Döngüsü, otomatik olarak 1, 2 veya 3 kart gösterir ancak insanlara toplamda 10 kart arasından geriye kalan kartları görmek için İzlemeye Devam Et’e dokunma seçeneğini de sunar. İzleyicilerden izlemeye devam etmeleri istenmeden otomatik olarak gösterilen kart sayısı, her bir izleyiciye göre özelleştirilir. Bu sürüm, akış reklamlarının yanı sıra otomatik reklam alanları kullanılarak satın alınabilir ve yalnızca akış en boy oranlarına sahip kreatifleri destekler.

Özellikleri – Platforma Özel Hikaye Döngüsü

Minimum kart sayısı: 2
Maksimum kart sayısı: 3
Oran: 9:16
Önerilen çözünürlük: 1080×1920
Maksimum video süresi: 15 (sn)

Özellikleri – Genişletilebilir Hikaye Döngüsü

Maksimum kart sayısı: 10
Oran: haber akışıyla aynı
% 20’den fazla metinden oluşan görüntüler daha az yayınlanabilir
Maksimum video süresi: 60 (sn)

 


Instagram Slayt Reklamları

Bir müzik ile süslenmiş birkaç görsel ya da videoyu art arda koyarak bir slayt gösterisi reklamı da oluşturabilirsiniz. Reklamınızda müzik kullanacaksanız, lisans ve telif konularına dikkat edin. Döngüsel bir video oluşturmak için en fazla 10 görüntü kullanabilirsiniz.

Özellikleri

Dosya türü: görüntüler için jpg veya png; ses dosyaları için wav, mp3, m4a, flac ve ogc
Minimum Görüntü Genişliği: 600 x 600 piksel, maks. 1080 x 1080 – kare olmayan, kullandığınız resimler veya videolar bu biçime uyacak şekilde kırpılır
Metin sınırı: İki satır metin görüntülenecek
Görüntü Süresi: 50 saniyeye kadar / görüntü

 


Instagram Hikaye Görsel Reklamlar

Instagram Hikayeler hızla Instagram’ın yıldızı oluyor, bu yüzden Instagram’ın sonunda bu biçim içinde de reklamlara yer vermesi kaçınılmazdı. Belki de Instagram Hikaye reklamlarının en büyük avantajı, çıkartmalar, GIF’ler ve filtreler de dahil olmak üzere normal Instagram Hikayeleri için kullanılabilen aynı özelliklerden yararlanabilmenizdir. Ayrıca, reklamınıza tıklanabilir bir hızlıca kaydırma bağlantısı eklemenin de büyük faydası vardır.

Instagram, bu kilit öğelerin profil simgesiyle veya harekete geçirici mesajla kapatılmasını önlemek için görüntünün üst ve alt kısmının yaklaşık% 14’ünü (250 piksel) metin ve logodan arındırmanızı önerir. Yani bir “güvenli” alan oluşturulmasını tavsiye ediyor.

Özellikleri

Dosya türü: jpg, png
Maksimum dosya boyutu: 30 MB
Tavsiye edilen görüntü boyutu: 1080 x 1920 piksel
% 20’den fazla metinden oluşan görüntüler daha az yayınlanabilir

 


Instagram Hikaye Video Reklamlar

Instagram Hikaye Video Reklamları, video reklamların dikkat çekici olmasıyla birlikte yoğun şekilde kullanılmaya başladı. Üstelik Hikaye görsel reklamların tüm avantajlarına da sahip.  Araştırmalar, birçok kişinin bu reklamları ses açıkken izlediğini gösterdiğinden, bu reklamlara ses de ekleyebilirsiniz.

Instagram Hikayeleri’ndeki görsel reklamlarda olduğu gibi, Instagram, bu temel öğelerin profil simgesiyle veya harekete geçirici mesajla kaplanmasını önlemek için görüntünün üst ve alt kısmının yaklaşık% 14’ünü (250 piksel) metin ve logodan arındırmanızı öneriyor.

Özellikleri

Dosya türü: mp4, mov
Maksimum dosya boyutu: 4 GB
Tavsiye edilen görüntü boyutu: 1080 x 1920 piksel
Çözünürlük: 720p
Kaynak oranı: 1.91: 1 ila 4: 5 (yatay 16: 9, kare 1: 1, dikey 4: 5)
Video uzunluğu: 15 saniye

İlginizi çekebilir;

"Verimlilik" büyülü kelimemiz. Her zaman, her işte başarılı olmak için verimliliğin esas alınması gerektiğine inanıyoruz. Gelin işinizi "verimli" hale getirelim.

2 Yorumlar
 • Aadaaj
  Kasım 24, 2020 at 3:20 pm

  Tarayıcı Pop_up Reklamı boyutları kaç olmalı bilgi verebilir misiniz acaba?

İçerik Yorumları