logo
May the "efficiency" be with you.

E-Ticaret Danışmanlığı

Dijital Performans Yönetimi

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Eposta Pazarlaması

Çevrimiçi Durum analizi

Dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.
Genç ve dinamik ekibimizle 7/24 hizmetinizdeyiz.

(0212) 800 7986

info@hamlinmcgill.com

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

(0212) 800 7986

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

Yukarı

FaceApp veya Diğer Mobil Uygulamaların Güvenlik Tehlikesi Var Mı?

FaceApp veya Diğer Mobil Uygulamaların Güvenlik Tehlikesi Var Mı?

Geride bıraktığımız Temmuz ayı içerisinde bir tane uygulama ortaya çıktı ve ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada büyük bir popülariteye ulaştı ve kullanıcılar günlük fotoğraflarını uygulamaya göstererek “yaşlandırılmış” hallerini sosyal medya hesaplarında paylaştılar. Bu uygulamanın adı ise hepimizin bildiği üzere “FaceApp”ti.

Peki FaceApp Nedir?

FaceApp, 2017 yılında St Petersburg, Rusya merkezli bir şirket olan Wireless Lab tarafından kurulmuş. O yıl, uygulama yaygın olarak “ırkçı” selfie filtreleriyle eleştirildi; “Sıcak” olarak etiketlenen bir filtre seçeneği, kullanıcının ten tonlarını görünüşte ‘hafifletiyordu’. Birkaç ay sonra, kullanıcıların yüzlerini “Siyahi”, “Hintli” veya “Asyalı” olarak göstermesi büyük bir tepki çekmişti.

İki yıl sonra, uygulama tekrar gündeme geldi. Bu sefer başka bir filtre özelliğiyle. Başlarda herkes düşünmeden güncel yüzlerinin fotoğraflarını çekip bu uygulamaya yüklediler ve “yaşlı” hallerini sosyal çevreleriyle paylaşıp bu durum üzerinden çeşitli komiklikler yaratmaya çalıştılar. İtiraf edelim ki eğlenceliydi de. Sonrasında ise bazı güvenlik siteleri bu durumun ortaya bazı kişisel güvenlik tehlikeleri çıkardığından söz ettiler. Sonuçta bazı telefonlarla birlikte birçok kişinin hayatına biyometrik yüz tanıma teknolojisi girmişti ve telefon kilitlerimizden tutun, banka hesaplarımızın şifrelerine kadar artık biyometrik yüz tanıma ile açılabiliyordu. Daha önce de biyometrik yüz tanıma teknolojisinin bir şekilde alt edilebildiği ispatlanmıştı. Peki bizlerle birlikte milyonlarca kişinin FaceApp veritabanına yüklediği bilerek, isteyerek yüzlerinin fotoğraflarını yüklemeleri bir güvenlik tehlikesi yaratabilir mi ya da ne gibi tehlikeler yaratabilir?

Ne Güvenlik Tehlikeleri Var?

Öncelikle yaratmayacağını söylemek imkansız. Çünkü az önce de bahsettiğimiz gibi yüzünüzün direkt olarak karşıdan net şekilde gözüktüğü fotoğrafları, Google ya da Apple hesabınızla ilişkilendirilmiş uygulama mağazalarınızdan indirdiğiniz bir uygulamaya kendi isteğinizle ve baştan tüm mesuliyeti üstlenerek (uygulamalar başta verilerinizi kullanacağını ve paylaşabileceğini söyler ve siz de evet, evet diyerek kabul edersiniz) yüklüyorsunuz. Şu anda bu uygulamanın veritabanında sizin e-mail adresiniz, adınız, soyadınız ve fotoğrafınızla birlikte daha birçok kişisel bilgileriniz listeleniyor. Ve siz uygulama sahiplerine bu verileri kullanabilmeleri için yetki verdiniz. Bu yüzden kişisel güvenlik açısından tehlikeler yaratabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Neler Yapabilirler?

Asıl soru bu herhalde, sizin bilgilerinizi neden topluyorlar? Bu bilgilerle neler yapabilirler? Ya da halk ağzıyla benim bilgilerimi toplasalar ne olur? Bilindiği üzere günümüzde en değerli şey insan verileri. FaceApp’in uygulama detaylarında kullanıcıların telefonundaki “indirilenler” dizini altındaki “görsel”, “video”, “ses” içeren dosyaları sorguladığını, batarya durumunuzu kontrol ettiği, çalışan uygulamaları kontrol ettiği görülüyor. Bu verileri toplayıp bunları 3. parti diğer şirketlere satmayacaklarının bir garantisi bulunmuyor. Veya kendileri sonraki uygulamalarında ya da projelerinde daha büyük başarılar elde etmek için bu verilerden faydalanacaklardır. Asıl konu ise kullanıcıların galerilerindeki diğer fotoğraflara erişim olduğu için bunları bir şekilde depolayıp depolamadıkları. Bu konu gizlilik ihlaline giriyor. Ancak Euronews’te yer alan habere göre FaceApp bu iddiaları kesin bir dille yalanlayarak yalnızca uygulamaya yüklenen fotoğrafları kendi bulutlarına yüklediklerini ve bunu da performans ve trafik nedeniyle sakladıklarını söylüyor. Bu fotoğrafların ise 48 saat içinde sunucularından silindiğini belirtiyorlar. “Telefondan buluta başka hiçbir zaman görüntü aktarmadık” diyen FaceApp,  herhangi bir kullanıcı verisini üçüncü şahıslara satmadığını ya da paylaşmadığını da yineledi. Uzmanlar ise yine aynı şekilde bu konuda kullanıcıları uyarıyor ve bu tarz uygulamaların güvenlik tehdidi oluşturduğunu söylüyorlar.

Ama Endişe Etmeyin(!)

Aslında biraz endişelenip, bundan sonra uygulama indirirken ve uygulamayı çalıştırırken sizden istediği yetkilere dikkat edip ona göre uygulamayı kullansanız iyi edersiniz. Endişelenmeyin derken, zaten muhtemelen bu uygulama gibi daha onlarca uygulamaya benzer şekilde izinler vermiş ve kullanmışsınızdır. Bundan öncekilerden farklı bir durum yok yani. Bu açıdan endişelenmeyin, ekstra bir durum yok ancak sonrakiler için de dikkatli olmakta fayda var en azından.

En Büyük Tepki ABD’den

Tahmin edeceğiniz üzere FaceApp bir Rusya merkezli uygulama olduğu için bu uygulamaya güvenlik endişelerinden dolayı en büyük tepki ABD tarafından geldi. ABD Senatosu Azınlık Lideri Chuck Schumer resmen FBI ve Federal Ticaret Komisyonu’ndan ulusal bir güvenlik ve gizlilik soruşturması açmasını istedi. FBI Direktörü Christopher Wray ve FTC Başkanı Joe Simons’a yazdığı kamu mektubunda Schumer, “toplanan verilerin korunmasının yanı sıra kullanıcıların verilerine kimlerin erişebileceğinin farkında olup olmadığına dair ciddi kaygılar” olduğunu söyledi. Schumer, FBI’dan FaceApp’a yüklenen herhangi bir verinin Rusya hükümetinin eline geçip geçmeyeceğinin de değerlendirmesini istedi. Ayrıca FTC’den kullanıcıların gizliliğini korumak için “yeterli önlemlerin” olup olmadığını incelemesini istedi.

Bizi Dinliyorlar Mı?

Yukarıda bahsi geçen veriler yalnızca bir uygulamanın ‘sizin izninizle’ topladığı veriler. Ve telefonlarda yüzlerce uygulama bulunuyor ve muhtemelen ‘bazı özelliklerini kullanabilmeniz için’ telefonların mikrofonuna erişim izni isteyen uygulamalar da vardır. Bu yüzden eğer uygulama yüklerken nelere izin verdiğinize dikkat etmediyseniz telefonunuzun “Ayarlar > Uygulamalar” bölümüne gitmenizde ve tek tek uygulamaların izinlerini kontrol etmenizde fayda var. Örneğin Google Chrome, birçok özelliği için kamera, rehber, konum, mikrofon ve depolama gibi izinleri sizden koparmış olabilir. Kim bilir belki de siz arkadaşınızla bir markadan bahsettikten hemen sonra karşınızda o markanın reklamının çıkmasının sebebi budur. Tabii ki bu çok daha detaylı bir konu. Bu da başka bir yazının konusu olsun diyelim.

İlginizi Çebekilecek Diğer Yazılar

Telefonlarımız Bizi Dinliyor Mu?

INSTAGRAM ALGORİTMASI NASIL ÇALIŞIR? KEŞFET’E NASIL ÇIKILIR?

UTM NEDİR? NE İŞE YARAR?

2011 yılından beri içerik üreticisi, 2017 yılından beri e-ticaret sektöründe ve BSL markasının e-ticaret direktörü, bilgisayar mühendisi ve 2019 yılından beri Hamlin&McGill dijital performans ve e-ticaret danışmanlık ajansının kurucusu.

Yorum Yok

İçerik Yorumları