E-Ticaret Yol Haritası

E-Ticaret uzun bir yolculuktur, eğer doğru yol arkadaşınızı seçerseniz, bu uzun yolculukta hedefinize daha kısa sürede varabilirsiniz. Hadi E-Ticaret Yol Haritanızı beraber çizelim.

E-Ticaret Yol Haritası

E-ticaret yol haritası, bir e-ticaret platformuna sahip herhangi bir kuruluş için tasarlanmış bir iletişim aracıdır. Hazırladığımız bu yol haritasında, bir e-ticaret platformunun sürdürülmesi ve büyütülmesi ile ilgili çeşitli pazarlama, tasarım, ticaret, bu işe nasıl başlanacağı ve geliştirme girişimlerini anlattık.

1. Satılacak Ürün Bulun

Ürün Bul

Girişimcilerin başlangıçta karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, satacak karlı ürünler bulmaktır. Çoğu zaman satabileceğiniz her şeyin zaten satıldığını hissedersiniz. En popüler ürün kategorilerinde bol miktarda rekabet olduğu da sizi tedirgin edebilir. Tüm bunlara rağmen elinizde altın bir fırsat olabilir. Yeni ürünler, müşteri memnuniyeti odaklı ve hitap edeceğiniz kitleye göre bir fiyat/performans belirleyerek başarılı bir satış yapabilirsiniz. Yaratıcı olun, yurt dışı trendlerini inceleyin, insanların ihtiyaçlarına yönelik bir ürün politikası düzenleyin. Zaten hali hazırda üreticiyseniz ve e-ticarete girmeyi düşünüyorsanız bir adım önde başlıyorsunuz.

Ürünü Değerlendir

Ürünün değerlendirilmesi, tüketicinin kullanımına uygunluğunun ve güvenliğinin kontrol edildiği anlamına gelir. Satacağınız ürünlerin yasal açıdan bir sıkıntısı olmaması gerekir. Bu aşamadan sonra satacağınız ürünün pazar talebini ve mevcut rekabetini araştırıp, değerlendirmeniz gerekir. Pazar büyüklüğünün ve ürünün talebini ölçmek en önemli değerlendirme noktasıdır.

Pazar Araştırması Yap

Pazar araştırması nedir? Önce bu soruyla başlayalım. Pazar araştırması, ürün veya hizmetinizin kullanıcılar arasında ne kadar geçerli ve başarılı olacağını belirlemek için işletmenizin alıcıları, hedef kitlesi ve müşterileri hakkında bilgi toplama sürecidir. Ayrıca e-ticaret yol haritası çizerken, sektörünüzde nelerin trend olduğunu, hedef kitlenizin ve müşterilerinizin sizinki gibi ürün ve hizmetlerden ne istediğini, neye ihtiyaç duyduğunu, satın alma kararlarını nelerin etkilediğini belirleyin. Satacağınız ürünle ilgili anahtar kelimelerinizi belirleyip, bu kelimelerin Google tarafında ne kadar arandığını, arama hacimlerini bilmeniz size bir yol gösterebilir.

Rekabeti Değerlendir

Rakiplerinizin kim olduğunu ve pazar da hangi ürünleri sattığını bilmeniz gerekir. Rakip, benzer bir ürünle sizinle aynı sektörde satış yapmayı hedefleyen firmalardır. Ana rakiplerinizi belirledikten sonra, onlar hakkında mümkün olduğu kadar bilgi toplayın. Rakiplerinizin ürün fiyatlandırmaları ile kendi fiyatlarınızı karşılaştırın, rakibin maliyet yapısını, indirim politikasını, web sitelerini analiz edin. Rakiplerinizin sosyal medya çalışmalarını takip edin. Rakiplerinizin güçlü yönlerini belirleyin.

Ürün Kaynağını Analiz Edin

Trend olmayan, modası geçmiş eski ürünleri tekrar müşteriye satmak zordur. Bu nedenle sürekli olarak trend ürünleri takip etmek ve ayak uydurmanıza yardımcı olabilecek tedarikçi arayışında olmak önemlidir.

2. İşe Başla

İş planım

Bir iş planı hazırlamak biraz zaman ve bir iş yükü olarak gözükebilir. Ancak sizi ilk kez karşılaşacağınız potansiyel zorluklara ve engellere daha iyi hazırlayarak uzun vadede çok fazla zaman ve para tasarrufu sağlayabilir. İş planı, hedeflerinizin gerçekçi olmasını sağlayan bir beyin fırtınası sürecidir. İş planında, işletmenizi nasıl oluşturacağınızı, nasıl işleyeceğini ve başarılı bir e-ticaret işletmesi açısından gelecekte sizi neler beklediğini belirlemeniz gerekiyor. İş planını oluştururken hedef kitlenizi göz önünde bulundurun. Bilgi, kaynaklar, yol haritası, gerçeklik iş planınızı tamamladığınızda bu hedeflere ulaşmış olmalısınız.

İşletme Kurulumu

İnternetten satış yapmak için bir işletme kurmanız zorunludur. Şirketin şahıs, anonim, limited şirketi olması önemli değil, internette satılacak ürünlerin vergilerinin ödenmesi zorunludur. Şirket türlerinin kendine göre avantajları vardır. Size en uygun şirket türünü bir mali müşavir ile görüşerek belirleyebilirsiniz. Şirket kuruluş maliyetleri şirket türüne göre değişir. En düşük maliyetli olanı şahıs şirketidir. Eğer fiziksel bir mağazanız var ise farklı bir şirket kurmak zorunda değilsiniz.

İşletme kurulduktan sonra ki giderler aşağıdaki gibidir.

Her Ay Yapılan Ödemeler

  • KDV
  • Kendi bağkur priminiz
  • Mali müşavir ücreti
  • Personel çalıştırıyorsanız sigorta primi

Her 3 Aylık Süreçte Yapılan Ödemeler

  • Geçici Vergi
  • Stopaj

Her Yıl Yapılan Ödemeler

  • Ticaret odası üyelik aidatı
  • Yıllık gelir vergisi
  • Noter tarafından yapılan yasal defter tasdikleriniz

Marka Kimliği

Marka kimliği markayı oluşturan görsellerin, renklerin, yazı tipinin oluşturduğu bir bütündür. Markanın logosu, tipografisi, slogan, renkleri hepsinin bir bütün halinde olması gerekir. Ürünlerinizden çok hedef kitlenize ilk markanızı tanıtırsınız. Marka kimliği ile oluşturduğunuz tutarlılık ve düzen, tüketicilerin o markaya duyduğu güveni arttırır. Markanın hatırlanmasını sağlar. En baştan bütün bunları birbirleriyle uyumlu bir şekilde oluşturmanız gerekiyor.

Markanızın bir hikayesi olsun. Hikayesi olan her şey hepimiz tarafından daha dikkat çekicidir. Örnek verecek olursak Amazon şirketinin CEO’su Jeff Bezos e-ticaret şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkmasını istediği için A harfi ile başlamasını ister ve sözlükte A harfi ile başlayan isim ararken karşısına dünyanın en büyük nehri olan Amazon çıkar. Amazon ismiyle marka kimliği oluşturmayı tercih eder çünkü kendi şirketinin de bir gün dünyanın en büyük şirketi olmasını istiyordu.

Liderlik

Bir iş lideri için gerekli olan beceriler nelerdir? Sorusuna ilk olarak verilecek cevap işinizi tanımanız ve sektörü anlamanız gerekir. Ancak e-ticaret ekibini yönetmek için sadece bunlar yeterli değildir. Modern bir e-ticaret işine başlamak için web tasarımcısı veya web geliştiricisi olmanız gerekmez. Ancak, firmanızı başarıyla geliştirmek için gerekli web temellerinin olduğunu bilmeniz gerekir. Hem teknolojiyi hem de pazarlamayı iyi bilmeniz gerekir. İşletme lideri olarak şirketin vizyonunu korumanız gerekir. Şirketin uzun vadede geleceği noktayı ve pazardaki potansiyeli görebilmelisiniz. Stratejik düşünme, verdiğiniz kararların veya seçimlerin olası sonuçlarını bilmeniz gerekir. Bu stratejik zihniyet deneyimle doğru orantıda artar.

Yönetim

E-ticaret işletmeleri tek kişilik kurulumdan, küresel mevcudiyete sahip kuruluşlara kadar uzanır. Her durumda başarı, büyümeyi teşvik eder ve bu büyüme sadece satış açısından değil, aynı zamanda işletmeyi yönetmenin karmaşıklığı açısında da geçerlidir. Bu bağlamda e-ticaret yönetiminin üzerinde durduğu belli temelleri anlamak önemlidir. Bunlardan ilk akla geleni üretim veya kaynak kullanımıdır.

3.Mağazayı – Sitenizi Kurun

Tasarım ve İçerik Hazırlayın

İyi bir e-ticaret sitesi tasarımı, site ziyaretçilerinin alışveriş yapması için çok önemlidir. İdeal olarak web sitenizin tasarımı satın alma işlemini mümkün olduğunca hızlı, kolay ve stressiz hale getirmelidir. Reklam kampanyalarınız ne kadar iyi olursa olsun, web sitenizi satış için optimize edilmemişse değerli müşterilerinizi kaybediyor olabilirsiniz. Başarılı olan web sitelerini incelediğinizde, bu işin sırrının fotoğraf ve içerik olduğunu göreceksiniz. Kaliteli fotoğraflar ürün satışı yapan bütün web sitelerinde önemli bir rol oynar. Minimalist web siteleri, görsel olarak karmaşık web sitelerine göre daha çekici ve güvenilir olarak derecelendirilir. İyi bir e-ticaret web tasarımı için site tasarımında karmaşıklıktan uzak durun.

Katalog, Ödemeler, Kargo

E-ticaret katalog yönetimi neden önemlidir?  Günümüzde hem B2C hem de B2B müşterileri, ürün bilgilerini aramaya ve çevrimiçi alışveriş yapmaya alışkındır. Bu nedenle, işletmenizin bu müşteri davranışlarını karşılamak, ürünlerinizin bulunmasını ve çevrimiçi olarak erişilebilir olmasını sağlamak ve rekabet katmak için iyi yönetilen bir ürün kataloğuna sahip olması gerekir. Ayrıntılı bir e-ticaret kataloğu, sektörünüzde lider olarak görülmenize ve sizinle web mağazası ziyaretçileriniz arasında güven oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Tüm ürün verilerin açık, müşteriye dönük bilgilere dönüştürülmesi gerekir. Ayrıca, ürün ve kategorizasyonunun müşterilerinizin beklentilerine uygun olduğundan emin olun. Bu bilgiler doğrultusunda, kataloğunuzun kapsamlı ve doğru bilgiler vermesi çok önemlidir. Potansiyel müşterileriniz, yalnızca markanızı ve ürünlerinizi değerlendirmek için kullandıkları bilgiler eksiksiz ve doğru olduğunda işletmenize güvenmeye başlar.

Kredi / banka kartı ödemeleri: Kredi kartları dünya çapında en popüler ödeme yöntemlerinden birisidir. Banka anlaşmalarıyla veya bu alt yapıyı sağlayan üçüncü parti firmalarla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka havaleleri: Havale yönetimi de ödeme yöntemi olarak kullanılan bir ödeme yöntemidir. Müşterileri bir IBAN numarası vererek doğrudan hesaplarına banka havalesi yapma talimatı vermeyi tercih eder.

Nakit / kapıda ödeme: Dünyanın birçok yerinde kapıda ödeme e-ticaret en üst sırada yer alan ödeme yöntemidir.

Birçok marka, e-ticarette, kargoya basit bir yaklaşım sunarak ücretsiz kargo, belli bir sepet tutarının üstünde ücretsiz kargo seçeneği sunarak, müşteriye cazip gelebilecek nakliye seçenekleri kullanılıyor. Süreci kolaylaştırmak için, sattığınız ürünlerin ağırlığını ve ölçülerini belirleyin. Bu bilgilerin belirlenmesi, toplam maliyetlerinizi anlamanıza ve müşterilere doğru fiyatları aktarmanıza yardımcı olacaktır. Ürünleriniz için doğru ambalajı seçin.

Operasyonlar

E-ticarette başarılı olmak için iyi bir pazarlama ve markalaşmanın yanısıra, iyi bir operasyonunda kurgulanması gerekir. Şirketlerdeki ürün veya hizmetler aracılığıyla müşteri isteklerinin nasıl yerine getirileceğini kapsar. Bu, ürün tedariği, nakliye ve nakliyatın düzenlenmesini ve üretimin ele alınmasını içerir. E-ticaretin başarılı olmasını nedeni, düşük veya yüksek fiyatlarla büyük bir kitleye verimli bir şekilde ürün satmak için bir altyapıyı optimize etmenize izin vermesidir. Yapılan işlemler doğruysa müşteri içinde son derece uygundur. Bunu başarmanın tek yolu harika bir operasyon yöntemidir.

Analizler ve KPI’lar

Anahtar performans göstergesi kısaca KPI (Key Performance Indicator) bir kuruluşun veya bireyin temel hedeflerine karşı ne kadar iyi performans gösterdiğini bildiren bir metriktir. Bunu bir harita olarak düşün. Size harita üzerinde nerede olduğunuzu söyler ve işletme hedeflerinize ulaşmak için izlemeniz gereken rotayı belirlemenize yardımcı olur. KPI’lar benzersiz iş hedeflerinize bağlı olarak seçilmeli ve izlenmelidir. KPI’lar olmadan, zaman içindeki ilerlemeyi ölçmek zordur. KPI’lar size işletmeniz ve müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi verir, böylece bilinçli ve stratejik kararlar alabilirsiniz. E-ticarette söz konusu olduğunda KPI’lar genellikle, satış, pazarlama, müşteri servisi, üretim ve proje yönetimi kategorilerine girer.

Satışa Başlayın

E-ticaret endüstrisi her yıl katlanarak büyümeye devam ediyor. Bununla birlikte, çok sayıda e-ticaret mağazası, farkındalık oluşturmak için ve ziyaretçi satın almaya yönlendirmek için doğru pazarlama stratejisi konusunda yetersiz kalmaktadır. Tüm pazarlama stratejileri markanın kimliğini aktarma, reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) hedeflerine ulaşmayı hedefler. Satışa başlamadan önce, sağlam bir reklam planı tasarlamak ve düzenlemek gerekir. Sosyal medya yönetimi, SEO, Google ve facebook reklamları, bunların çok iyi planlanıp, organize edilmesi gerekir. Tüm bu bilgiler hakkında yeterli bilgiye ve donanıma sahip değilseniz, bu işte uzman ekiplerden yardım almanız e-ticarette hayati bir önem taşır.

4.Siteyi Büyütmek

Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital çağda yaşıyor olmamıza rağmen, e-ticaret siteleri için birçok zorluk vardır. Sizinle aynı sektörde satış yapan diğer e-ticaret firmaları. Bu rekabette sizi öne çıkaracak kısım iyi bir dijital pazarlama stratejisidir. Dijital pazarlama için SEO’dan daha önemli bir şey yoktur. Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız SEO’yu sizin için yönetecek uzman bir ekibe sahip olmak her zaman daha iyidir. SEO ile ilgili detaylı yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlama stratejisi oluştururken hedef kitlenizin alışkanlıklarını, markanız ile olan ilişkisini, ilgi alanlarını ve ihtiyaçları ile ilgili verileri elde etmeli ve bu verileri etkili bir şekilde kullanmalısınız.

Kitleyi Çekin

Değişen web eğilimleri nedeniyle sadece alışverişin değil, aynı zamanda insanların ürünleri karşılaştırma ve satın alma ya da almama kararı vermeleri de değişti. Bu zorlu rekabet ortamında, e-ticaret siteleri, işlerine değer katacak ve kaliteli müşterileri sitelerine çekmekte zorlanıyorlar. Bu, işletmenizin dijital pazarlaması için büyük miktarda para harcamanız gerektiği anlamına gelmez; küçük değişiklikler ve iyileştirmeler bile büyük bir fark yaratabilir. İlk izlenim çok önemli olduğundan, ilk izlenimi sağlamak için iyi, modern ve profesyonel bir e-ticaret sitenizin olması gerekir. İlk günden itibaren müşterilerinize güven oluşturmayı ve onlardan geri bildirim almayı hedefleyin. Böylece müşterileri memnuniyeti artacak ve markanız büyüyecektir.

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanın. Çoğu zaman, müşteriler çok fazla rekabet nedeniyle yeni ürünlerin farkında bile değiller. Bu durumda yeni ürünlerinizi tanıtmak için sosyal medyadan yararlanabilirsiniz. Ürünlerinizin resimlerini ve videolarını, ürünün bağlantısı ile birlikte e-ticaret sitenize gönderebilirsiniz. Kesinlikle çok iyi bir tanıtım ve ürün satışına yol açacaktır.

Müşteri Edinme

Rekabetin yüksek olduğu e-ticaret platformunda, temel gereksinimleri karşılamak yeterli olmayacaktır. İşletmeler, bir müşteri havuzu oluşturmak için yaratıcı ve anlamlı yollar bulmak zorundadır. Herhangi bir e-Ticaret işletmesinin başarı öyküsünü tanımlayan en önemli faktör, müşterilerin taleplerini onları memnun edecek şekilde karşılayabilmesidir. Müşteri memnuniyeti sadece mevcut müşterilerinizi korumak için önemli değildir, aynı zamanda yeni müşteri havuzunun çekilmesinde de yararlıdır. Müşterilerinize değer verdiğinizi hissettirin. Doğum günleri, tatiller ve bayramlarda onlara özel kampanyalar düzenleyin. Sosyal medya platformları, her işletmenin müşteri katılımı için ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Sosyal medyayı doğru ve aktif bir şekilde kullanmanız gerekir. Son olarak Google reklamları, sosyal medya reklamları, e-ticaret sitenize yeni müşteri kitlesini çekecek şekilde, çok iyi bir strateji ile uygulanmalıdır.

5.Online Mağazanızı Optimize Edin

Dönüşüm Araştırması Yapın

E-ticaret dönüşüm oranı nasıl ölçülür? E-ticaret mağazaları için müşteri araştırması önemlidir. Dönüşüm optimizasyonunu bilgilendirmekle kalmaz, aynı zamanda genel pazarlama ve müşteri kazanma stratejilerinizi planlamanıza olanak tanır. Hangi trafik kaynaklarının (özellikle PPC ve reklam trafiği) dönüşüme yol açtığını belirlemek için trafik analizlerini kullanarak stratejilerinizin verimliliğini ölçebilirsiniz. Standart referans olarak kabul edilen Google Analytics’te, satış işlemleri ziyaretlere bölünür. E-ticaret dönüşüm oranı google tarafından şu şekilde tanımlanır: “İşlemlerin oturumlara oranı, yüzde olarak ifade edilir. Örneğin, bir işlemin her on oturuma oranı,% 10’luk bir E-ticaret Dönüşüm Oranı olarak ifade edilir”. Bir şeyi geliştirmenin ilk adımı, şu anda ne kadar iyi (veya kötü) olduğunu bilmektir. Bu şekilde, iyileştirilmiş sonuçlarınızı mevcut performansınızla karşılaştırabilirsiniz.

Müşteri Deneyimi

E-ticaret sitelerinde sağlam bir müşteri deneyimi stratejisi, başarı için hayati önem taşır. Temel olarak, müşteriler sizinle etkileşime girmeyi severlerse, sizi başkalarına tavsiye eder ve sizinle daha uzun süre kalırlar. Üstün bir müşteri deneyimi sağlama söz konusu olduğunda, “insanlar” ve “ürün” ana etkenlerdir. Açıkçası, ziyaretçilerinizin ürününüzün performansından etkilenmesi gerekir. Ancak müşteriler, yardım istemeleri halinde müşteri destek temsilcilerinizden de memnun olmalıdır.

A / B Testleri

A / B testi site ziyaretçilerinizle hangi tasarımın, içeriğin veya işlevselliğin daha başarılı olduğunu belirleme yöntemidir. Sayfanızın veya sayfadaki bir öğenin tüketicilerinizin davranışını etkileyebilecek bir varyasyonunu test etmenize olanak tanır. A / B testi sürekli ve odaklanarak yapıldığında, tüketici davranışlarınıza ve iş hedeflerinize daha iyi uyum sağlamak için genel web sitesi tasarımınızı aşamalı olarak geliştirmenizi sağlar. Fortune dergisinde belirttiği gibi:

“Deneyler yeniliğin anahtarıdır çünkü beklediğiniz gibi nadiren ortaya çıkarlar ve çok şey öğrenirsiniz… Denediğiniz denemelerin sayısını yüzden bine çıkarabilirseniz, ürettiğiniz yeniliklerin sayısını önemli ölçüde artırırsınız.”

Google Analytics gibi analiz araçlarını kullanarak her sayfa varyasyonunun performansını değerlendirirsiniz. Örneğin, trafiğinizin %50’sini A varyasyonuna ve trafiğinizin %50’sini B varyasyonuna gönderebilirsiniz. Ardından hangi varyasyonun etkili olup olmadığını analiz edebilirsiniz. Test sonuçlarının doğru olduğundan emin olmak için belirli sayıda ziyaretçiye ulaşılmalıdır.

Büyüme Taktikleri

Mobil trafiğe öncelik verin. Mobil cihazlar, masaüstü bilgisayarlara göre çok daha fazla trafik getirir. Sitenizin bu aşamada mobil cihazlara uygun bir şekilde tasarlanmış olması gerekir.

Yapılan araştırmaya göre, bireysel trafik veya aramaların yapıldığı ülkeye bakılmaksızın, mobil trafiğin genel olarak e-ticarete hâkim olduğu açıkça görülüyor. 13 popüler e-ticaret kategorisine baktığımızda, mobil cihazların toplam trafikte masaüstüne göre yaklaşık % 46 oranında büyük olduğu görülüyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında, masaüstü trafiğinin önemsiz olduğu anlamına gelmez. Her ikisi de birbirleriyle uyum içerisinde ve sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır.

SEO’ya yatırım yapın. SEO başarısını bulmak için sitenizin teknik olarak sağlam olması gerekir. Bir arama motoru sitenizi tarama ve anlamada zorluk çekiyorsa, siteyi sonuçlar sayfasındaki kişilere nasıl sunabilir?  Site hızına odaklanın. Site yükleme hızı, kullanıcıların ve Google’ın sayfanızı nasıl algılayacağını etkiler. Javascript ve CSS dosyalarıyla ilgili sorunlar en yaygın hatalardan bazılarıdır, ancak kullandığınız sunucu veya barındırma planıyla ilgili sorunlar da olabilir. Sitenizin taranabilirliğini etkileyebilecek yinelenen hatalar veya bozuk bağlantılar gibi küçük aksaklıklar arayın.

Doğru ve kaliteli görseller kullanın. Kullanıcılar yüksek kaliteli ürün görselleri görmüyorsa satın alma olasılıkları düşüktür. Bu nedenle görüntü optimizasyonunu dönüşümler için birincil faktör haline getirmek önemlidir.

Çok Kanallı Perakendecilik

Çoğu e-ticaret firması yolculuğuna bir satış kanalından başlar ve bir web sitesi veya pazar aracılığıyla mağaza kurar. Çok kanallı perakendecilik, birden fazla satış kanalında ürün satma uygulamasıdır. Bu kanallar fiziksel mağazalar, kataloglar, e-ticaret mağazaları, trendyol ve amazon gibi çevrimiçi pazarları içerebilir. Ürününüzü ne kadar çok perakende satış yaparsanız dönüşüm oranınız o kadar yüksek olur. Her şey web sitenizin ötesine geçmek ve pazar yerleri, sosyal medya gibi kanalları keşfetmekle ilgilidir. Çok kanallı perakendecilik, kitlenizin ihtiyacı olduğu her yere ve cihaz tercihlerine ulaşmanıza yardımcı olur. Kullanışlı mobil cihazlarla, alışveriş yapan kullanıcıların öğeleri keşfedebilecekleri ve satın alabilecekleri bir sınır yoktur.

Sizin için neler yapabiliriz bakalım.
İLETİŞİME GEÇ!