E-Ticaret Sitemin Satışlarını Nasıl Artırabilirim? E-Ticaretin Matematiği Nasıl İşler?

E-Ticaret Sitemin Satışlarını Nasıl Artırabilirim? E-Ticaretin Matematiği Nasıl İşler?

Herhalde bize en çok sorulan soruların başında bu soru gelir. “E-Ticaret sitemin satışlarını nasıl artırabilirim?” Ancak ne yazık ki bu kadar yüzeysel bir soruya bizim aynı şekilde tek bir cümleyle yüzeysel bir cevap vermemiz mümkün değil. Bu blog yazısıyla bu soruya nasıl yaklaştığımı anlatmak istiyorum. O zaman başlayalım;

E-Ticaret Sitemin Satışlarını Nasıl Artırabilirim?

Bu komplike bir cevabı hak eden bir soru. Ben herhalde 2020 itibariyle kendime göre en önemli noktadan en önemsize doğru ilerleyeceğim.

1. Sezonsal Olarak Yeterli ve Yeni Ürününüz Var Mı?

E-ticarette satışları artırmanın en önemli yollarından birisi sezonsal olarak ürün çeşitliliğini artırmaktır. Müşterilere ne kadar çok çeşit sunarsanız ilgisini çekebileceğiniz potansiyel müşteri hacmi o kadar büyüyecektir. Bu da dönüşüm oranınızı artıracaktır. Dönüşüm oranınızın artması da direkt olarak satışlarınızı artırır. Bu yüzden sitenizde çeşitliliğe biraz daha fazla önem vermelisiniz. Tabii ki çeşitliliğin yanında yenilik de çok önemli. Yani müşteriler sitenizde diğer sitelerde görmediği ürünler görürse ilgisini çekersiniz. Eğer başka sitelerde olan ürüne sahipseniz de fiyat ya da kargo, sadakat, kupon vs. gibi diğer sitelerden avantajlı noktalar yaratmalısınız. Yoksa müşteriler marka bilinirliği daha yüksek olan diğer firmaları tercih edecektir.

2. Sitenizin Hızı Nasıl?

Hızlı bir çağdayız. Hatta ben bu yazıyı hazırlarken, bir gün önce SpaceX şirketi 10 dakika içinde uzaya iki insan göndermeyi başardı. Böyle bir çağda yaşarken e-ticaret sitenizin rakiplerinizden daha hızlı olması ya da en azından mevcut durumundan daha hızlı olması en önemli noktalardan birisi.

Sitenizin hızını analiz etmek için günümüzün en iyi araçları ise bana göre Google Pagespeed ve GTMetrix. Bu iki araç sitenizin yavaş yüklenmesine sebep olan ne varsa size tek tek gösteriyor. Siz de web sitenizin geliştiricileriyle bu konuları görüşüp iyileştirme yapılmasını isteyebilirsiniz. Sitenizin sayfalarının yüklenmelerindeki 0.1 sn’lik iyileştirme dönüşüm oranlarınızın artmasına direkt olarak etki sağlayacaktır. Bu da satışınızı direkt olarak artırır.

3. Ürün Detayının Önemi

Ürünleriniz hakkında tüm bilgilerin yer aldığı ürün detay sayfalarına gerçekten önem vermeniz gerekiyor. Yani zaten potansiyel müşterilerinizi bu sayfaya kadar getirmek için o kadar çaba sarf ediyorsunuz, bir de tam o sayfaya getirmişken müşterinin ürünün örneğin esneme payının olup olmadığını göremeyip sitenizi terk etmesini istemezsiniz herhalde. Bundan dolayı ürün detay sayfalarında fotoğraflardan başlayarak detay vermeye başlayın.

3.1 Ürün Fotoğrafları

Ürün detay konusunu da alt başlıklarıyla ele almak istedim. E-Ticarette dönüşüm oranını direkt olarak olumlu ya da olumsuz etkileyen parametre ürün fotoğrafları. Müşterilerin e-ticarette ürüne dokunma şansları en azından şu anki teknolojiyle mümkün değil. Ürünün kalitesini ve detayını anlamalarının tek yolu fotoğraflardan geçiyor. Fotoğrafların çözünürlükleri mümkün olabildiğince yüksek olmalı. (Sayfa yüklenme hızları artabileceği için CDN konusunu araştırmanızda fayda var.) Yüksek çözünürlük fotoğrafın yanı sıra açı sayısını artırmak da önemli. Yani klasik 3 açılı fotoğrafların dışına çıkarak 6, 7 açıdan ürününüzü gösterebilir ve yakın açılarla ürünün dokusuna kadar tüm detayları müşterilerinize gösterebilirsiniz.

 3.2 Ürün Açıklamaları

Yukarıdaki örnekte söylediğimiz gibi ürün açıklama kısımları çook önemli bir konu. Edindiğimiz tecrübelere göre müşteriler bu açıklamalara çok dikkat ediyor ve satın almalarını tetikleyebiliyor. Bu yüzden ürününüz hakkında verebildiğiniz kadar detayı burada vermeye çalışın. Yıkanma talimatlarından tutun, kumaşının ya da hammadde içeriği, modelin giydiği beden, modelin vücut ölçüleri, esneme payının olup olmadığı, kargo-teslimatlarınız hakkında bilgilendirmeler, taksit seçenekleriniz, ürünü alırken müşterilerin yararlanabileceği avantajlarınız vs. bu sayfada müşterinin o ürünü satın alması için verebildiğiniz kadar detaya yer verin.

 Detayı yolda…

Paylaş

"Verimlilik" büyülü kelimemiz. Her zaman, her işte başarılı olmak için verimliliğin esas alınması gerektiğine inanıyoruz. Gelin işinizi "verimli" hale getirelim.

Yorum Yok

İçerik Yorumları