logo
May the "efficiency" be with you.

E-Ticaret Danışmanlığı

Dijital Performans Yönetimi

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Eposta Pazarlaması

Çevrimiçi Durum analizi

Dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.
Genç ve dinamik ekibimizle 7/24 hizmetinizdeyiz.

(0212) 800 7986

info@hamlinmcgill.com

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

(0212) 800 7986

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

Yukarı

E-Ticaret Sitelerinde Ölçülmesi Gereken Metrikler Neler? Neden Önemliler?

E-Ticaret Sitelerinde Ölçülmesi Gereken Metrikler Neler? Neden Önemliler?

E-Ticaret ile uğraşan herkes bazı terimleri sürekli olarak duyduğunu fark edecektir. Bu terimleri sürekli duyması tesadüf değil, bunların çok önemli olduğundan kaynaklanıyor. Eğer siz de E-Ticaret sektöründe yer alıyorsanız bu terimleri öğrenmeli, bunların ne anlama geldiğini öğrenmenin ötesinde özümsemeli ve ölçümlemeye başlamalı ve çıkarımlarda bulunup sonucunda harekete geçmeyi bilmelisiniz. Aksi takdirde her şeyin “1” ve “0”lardan oluştuğu bir dünyada başarılı olmanız mümkün olamaz.

Şimdi bugünkü yazımızda sizlere E-Ticaret sektöründe ölçülmesi gereken metriklerden söz edeceğiz. Ve bu metriklerin neden bu kadar önemli olduklarına değineceğiz.

Metrik Nedir?

Bir metrik, web sitesi performansının ölçülebilir, tutarlı bir şekilde tanımlanmış ölçüm birimidir. Birden fazla ölçüm birimi vardır ve bunların her biri farklı çıkarımlara hizmet ederler. Örneğin E-Ticaret sektöründeki herkes, dönüşüm oranı, ortalama sipariş tutarı, sepet terketme oranı, trafik kaynağı gibi bazı terimler duymuştur. İşte bu terimlerin her birine metrik diyoruz biz. Bunların her biri önemlidir çünkü bu metriklerin her birinde yapılacak %0.01’lik iyileştirme ay sonunda cironuzda ciddi bir oranda artış sağlayabilir.

Peki KPI Nedir?

KPI, İngilizce “Key Performance Indicator”ün kısaltmasıdır. Türkçe’ye ise yaygın olarak “Temel Performans Göstergesi” olarak çevrilir. KPI dijital iş dünyasının son yıllarda en çok kullanılan terimlerindendir. Genel bir tanımdır ancak bir projenin ana amacına ulaşıp ulaşmadığını gösteren bir değerlendirme ölçütüdür.  Örneğin e-ticaret altyapınızı değiştireceksiniz ve yazılım ekibinize, “4 ay sonunda e-ticaret altyapısının sağlıklı bir şekilde değiştirilmesi” KPI’nı verebilirsiniz. Bu şekilde belirlenen süre içerisinde yazılım ekibinizin sorunsuz şekilde altyapı geçişini sağlamaları onların ana işlerini yaptıkları anlamına gelir. Bu şekilde bir ekibin işini yapıp yapmadığı, performansı ölçümlenebilir. Temel performans göstergeleri, şirket performansının finansal olmayan ölçütleridir. Parasal bir değerleri yoktur, ancak şirketin kârlılığına katkıda bulunurlar.

Metrik ve KPI Arasındaki Fark Nedir?

Metrik ve KPI’lar bazen birbirlerine karıştırılabiliyorlar. Peki farkları neler? Aslında basit bir farkları var. KPI’lar iş süreçlerinin ya da işin performansını ölçümlemeye yararken metrikler nicel ölçüm birimleridir. KPI’ların belirlenme süreçlerinde ya da belirlendikten sonra uygulamaya geçildiğinde metriklerden faydalanılır.

Örneğin, ortalama sipariş tutarı bir metrik iken bir KPI değildir. Öte yandan, 150 TL’lik ortalama sipariş tutarı hedefi bir KPI’dır.

Günün sonunda her ikisi de e-ticaret sektörünün olmazsa olmazlarıdır. Başarılı firmalarla başarılıları KPI’larını ekibine, zamana, sektöre göre doğru şekilde belirleyebilen ve belirleyemeyenler ayırıyor. Yani şöyle düşünün sitenizde 100 ürün var ve her üründen de 1 stoğunuz var diyelim. Bu durumda her bir siparişte 1 ürününüz tükenecek ve ürün çeşitliliğiniz sürekli azalacak. Bu durumda şirketin yöneticileri Analytics’te metriklere bakarken dönüşüm oranının sürekli düştüğünü görecekler. KPI olarak ürün stok derinliğini artırmak yerine reklam bütçesini düşürmek “kritik” bir hata olur ve günün sonunda “e-ticaret dönüşüm oranı” artmış olsa da ciro azalmış olacaktır. Nereden bakarsanız bakın facia! İşte bu gibi yanlış KPI seçimleri bir e-ticaret firmasını başarısızlığa mahkum edebilir.

E-Ticaret Başarısı Nasıl Ölçülür?

E-Ticaret işinizi büyütmeniz için biraz sonra okuyacağınız metriklerden 4’ünü seçip bir dizin oluşturmanızın iyi bir başlangıç olacağını söyleyebiliriz. Bu şekilde ölçülebilir bir şekilde işinizi yönetmeye başlamış olursunuz. Ve başarılı ya da başarısız çalışanlarınızı tespit etmeniz de kolaylaşır.

Dolayısıyla bir e-ticaret sitesinin sahibiyseniz ya da yöneticisiyseniz aşağıdakilerden dört metrik seçebilir ve bu metriklerin her biri için KPI belirleyebilirsiniz. Bu metriklerden ikisi KPI hedefinizin % 90’ında performans gösteriyorsa ve diğer iki metrik de KPI hedefinizin % 100’ünde performans gösteriyorsa, dizininiz .95 olacaktır. Bu yöntem şirketinizi daha doğru ve başarılı şekilde yönetmiş olursunuz ve sorunun neyden kaynaklandığını anlamanız ve çözümü konusunda da size yardımcı olacaktır. Tabii metrik sayısını ve KPI’ları artırmak size kalmış

E-ticaret Metriklerimi Ne Sıklıkta Kontrol Etmeliyim?

Bu başlığa yer vermimizin sebebi bize sorulmuş olması 🙂 Ancak bu soruya cevabımız “Kırmızı bir arabanın maliyeti nedir?” sorusu ile aynı olacaktır. Cevap: “Değişir.”

1. Haftalık
İşletmenizde her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için bazı metrikler haftalık olarak kontrol edilmelidir. Örnek olarak web sitesi trafiği, sosyal medya etkileşimi ve gösterimler gibi.

2. İki haftada bir
Haftalık meydana gelebilecek değişikliklerden daha az etkilenen daha büyük bir örneklemde anlamlı olabilecek metriklere ise şunları örnek gösterebiliriz; Ortalama sipariş tutarı (AOV), edinme başına maliyeti (EBM) ve alışveriş sepetini terk etme oranı.

3. Aylık.

Bu metriklere örnek ise, e-posta açılma oranı ve sepete ekleme (veya diğer mikro dönüşümleri) verilebilir.

4. Üç ayda bir.
Üç aylık ölçümler, en stratejik olanlardır. Haftalık ve iki haftalık metrikler işletmenizin sağlıklı olup olmadığını gösterirken, bu üç aylık metrikler ise, işletmenizin gelişmekte ve büyümekte olduğunu gösterirler. Bunlar, müşteri yaşam boyu değeri ve abonelik oranı gibi metrikler olabilir.

Müşteri Aşamalarını Anlama

E-Ticaret sektöründe daha önce de bahsettiğimiz gibi çok fazla sayıda metrik vardır. Şimdi bu metrikleri kullanmak adına daha anlamlı hale getirmek adına sınıflandırmak mantıklı olacaktır. En doğru sınıflandırma ise şu şekilde olacak; Keşif, Düşünce, Dönüşüm, Elde Tutma ve Sadakat.

Başarılı bir e-ticaret işletmesi için en önemli metriklerin şunlar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz:

 • Gösterimler
 • Erişim
 • Etkileşim
 • E-posta tıklama oranı
 • Edinme başına maliyet
 • Organik edinim trafiği
 • Sosyal medya etkileşimi
 • Terk etme (Sepet, sayfa vs.)
 • Mikrodan makroya dönüşüm oranları
 • Ortalama sipariş tutarı
 • Satış dönüşüm oranları
 • Müşteri elde tutma oranı
 • Müşteri yaşam boyu değeri
 • Tekrarlayan sipariş oranı.
 • İade ve değişim oranı
 • E-ticaret kayıp oranı
 • Net Tavsiye Skoru (NPS)
 • Abonelik oranı
 • Programa katılma oranı

1. Ürün Keşif Metrikleri

Adı üzerinde potansiyel müşteriler markanızı ya da ürünlerinizi keşfedemezse alışveriş de yapamazlar değil mi? Bu metrikler, farkındalık ve keşif oluşturmanıza yardımcı olan etkinliklerinizi ölçmenize yardımcı olacaktır.

Gösterimler
Basitçe ifade etmek gerekirse, gösterimler, reklamınızın veya içeriğinizin birine sunulma sayısıdır. Bu gösterimler, üçüncü taraf sitelerdeki ücretli reklamlar, arama sonuçları, sosyal platformlar vb. Aracılığıyla (gerçekten, her yerde) gerçekleşebilir.

Bir gösterimin mutlaka bir tıklamaya eşit OLMADIĞINI hatırlamak önemlidir (bunu daha sonra ele alacağız). Gösterimleriniz, içerik paylaştığınız herhangi bir platformdan (Google ücretli reklamlar, Facebook veya Instagram, üçüncü taraf platformlar) kullanılabilir.

Gösterimler, neredeyse tamamen çeşitli etkinliklerinize ayırdığınız bütçeye dayandığı için sahip olabileceğiniz en kontrol edilebilir metriklerden biridir.

Erişim
Açıkça söylemek gerekirse, erişim takipçilerinizin ve abonelerinizin toplam sayısıdır – temel olarak, içeriğinizi görecek olanların toplamıdır. Bu, e-posta katılımı abonelerinizi, Facebook takipçilerinizi ve bağlılık programı abonelerinizi içerebilir.

Erişim, aboneleri, takipçileri vb. Teşvik etmek için tutarlı kampanyalar (sosyal medya, e-posta veya başka bir yöntemle) tarafından en iyi şekilde geliştirilir.

Etkileşim
Katılım, Gösterimlerinizin ve erişiminizin kesişmesidir. Temel olarak: kaç izleyicinizin ve ve abonenizin (erişiminiz) kaçının içeriğinizle (gösterimleriniz) ilgilendiği. Bu, tıklama gibi edinme ile ilgili etkinlikleri içerebilir, ancak beğeniler ve paylaşımlar gibi edinme ile ilgili olmayan etkinlikleri de içerebilir.

Etkileşim, markanızı ve ürününüzün tanıtımını yapmak için DEVAM EDEN etkinliklerden en çok faydalanacak. Bu çabaları sürekli bir şekilde yapmak önemlidir. Bu çabalar avcılıktan (tek seferlik) çok daha fazla çiftçilik (devam eden) gibidir.

2. Düşünce Metrikleri

Müşteriler artık markamızın, sitemizin farkında. Ancak hala sitemize girmeye ikna edemedik onları. Artık markanızın farkında olduklarına göre, onları sitenize getirmeyi ölçen bazı metrikleri tanımlayalım. Dönüşüm hunisinin bu aşamasında çok, çok sayıda metrik var, bu yüzden yalnızca birkaçına odaklanacağız.

E-posta Tıklaması
E-posta tıklama oranı, e-posta abonelerinizin (e-postayı alan ve diğer metrikleri açan, diğer metrikler olan) kaç tanesinin sitenize tıkladığıdır.

İyi tasarlanmış e-postalar (mobil uyumlu tasarım dahil), güçlü harekete geçirici mesajlar ve iyi konu satırları oluşturarak bunu olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Edinme Başına Maliyet
Müşterilerinizi (veya CAC’nizi, müşteri edinme maliyetinizi) elde etmek için ne kadar ödediğinizi bilmenin yararlı olacağını düşünüyor musunuz? Bunu evet olarak kabul edeceğiz, bu yüzden yalnızca az sayıda müşteri üreten fahiş kampanyalar başlatmadığınızdan emin olmanız önemlidir.

Bir mağaza sahibi olarak, trafik çekmek ve nihayetinde satışları artırmak için e-posta kampanyalarına, ücretli arama kampanyalarına ve diğer pazarlama yatırımlarına yatırım yapmanız gerekeceğini biliyorsunuz. Ancak, bu kampanyaların maliyeti, elde ettikleri toplam geliri aşarsa, tüm önemli dolarlarınızı zayıf bir şekilde kullanırsınız.

EBM’nin AOV’nuzun içeriğinden BÜYÜK BİR FAYDALI olduğunu unutmayın. EBM’niz 25 TL ve AOV’nuz 100 TL ise, bu iyi bir işarettir. Öte yandan, AOV’nuz 30 $ ise, 25 $ ‘lık bir EBM o kadar iyi görünmüyor.

EBM’niz, kampanyalarınızı harekete geçirici mesajlarınıza en iyi şekilde yanıt verecek müşterileri, harekete geçirici mesajlarınızı güçlendirmeye yardımcı olacak açılış sayfalarını daha iyi hedefleyecek ve kampanya bütçelerinizi dikkatli bir şekilde yönetecek şekilde segmentlere ayırarak kampanyalarınızı geliştirebilir.

Organik Edinim Trafiği
Uzun vadede ve mavi gökyüzünde insanları ödemeden sitenize çekmeyi umuyorsunuz. Tüm analiz platformlarında yaygın olarak bulunan, ziyaretçilerinizin kaçının siteye organik olarak ulaştığını ölçmek önemlidir.

Yerinde / teknik SEO’nuzun en iyi uygulamalara (uygun etiketleme, iyi yanıt süresi vb.) Doğru kalmasını ve sayfa dışı SEO’nuzun iyi performans göstermesini (bazı kavramlara geri dönmesini) sağlayarak organik trafiğinizi artırabilirsiniz. bu blogun keşif bölümünde).

Sosyal Medya Etkileşimi
Sosyal medya metrikleri, e-ticaret şirketinize çok değer katabilir. Bunlar düzenli olarak izlemeniz gereken en iyi sosyal medya etkileşimi KPI’larıdır:

Gönderi başına beğeni: “Beğeniler”, sosyal medya yayınlarınızı iptal etmiş kişiler için kullandığım bir tümünü yakalama metriğidir. Bunlar Beğeniler, beğenmeler, favoriler veya + 1’ler şeklinde gelecek. Bunu hesaplamak için, her sosyal medya platformundaki beğenileri harmanlamanız ve ayrı platformdaki yayın sayısına bölmeniz gerekir.
Gönderi başına paylaşım sayısı: “Paylaşımlar”, “paylaşımlar”, “retweetler” ve “reçineler” için bir tümünü yakalama metriğidir. Bu metrik, yayınların belirli bir süre boyunca ortalama paylaşılma sayısını gösterir.
Yayın başına yorumlar: “Yorumlar”, sosyal medya yayınlarınıza bahsetme ve yorum yapma açısından bir özettir. Bu metrik, markanızın sosyal medyada ne kadar topluluk topladığının bir göstergesidir.
Gönderi başına tıklama sayısı: Gönderi başına tıklama ölçümü, belirli bir süre boyunca sosyal medya yayınlarından gelen tıklamaları bağlar. Bu metriği hesaplamak için, belirli bir dönemde (genellikle bir aydan fazla) sosyal medya yayınlarınızdan gelen tıklama sayısını toplayın ve ardından aynı zaman diliminde yayınlanan sosyal medya yayınlarının sayısına bölün.

3. Dönüşüm Metrikleri

Sitenize ziyaretçi çekebilecek kadar şanslı olduğunuza göre, bu müşterileri sitenizden alışveriş yapan bir müşteriye dönüştürme, alışveriş sepetlerine ürün eklemeye geldi sıra. İşte dönüşüm hunisinin bu aşamasında kullanılan metrikler.

Sepet Terketme Oranı
Terk etme, site davranışlarını ölçmeye yardımcı olan birkaç farklı yolla ölçülebilir. Alışveriş sepetinden vazgeçme, kaç kişinin sepetlerine bir şey eklediğinin bir ölçüsüdür, ancak satın alma işlemi yapmadan sitenizi bırakın. Bu önlem, site veya alışveriş sepeti işleminde ödeme işlemine başlamadan önce aksama olup olmadığını görmek açısından önemlidir.

Ödemeden Vazgeçme
Ayrı olarak, çıkıştan vazgeçme, satın alma işlemi yapmadan SADECE ödeme işlemine başladıktan sonra kaç kişinin sitenizden ayrıldığının kritik bir ölçüsüdür. Alışveriş sepetini terk etmeye benzer olmakla birlikte, ödeme işleminin vazgeçmelerin temel nedeni olup olmadığını veya sorunun tamamen başka bir şey olup olmadığını görmek için bunları ayrı ayrı ölçmek önemlidir.

Vazgeçme oranlarınız öncelikle kalıcı sayfalar, acil mesajlaşma, müşteri sepetlerini kaydetme vb. İçeren sezgisel alışveriş sepeti yönetimi ile iyileştirilebilir.

Mikrodan Makroya Dönüşüm Oranları
Bu, ölçüm için özel öneme sahip faaliyetleri belirlemek için ilginç bir yaklaşımdır. Temel olarak mikro ve makro dönüşümler, daha büyük (makro) faaliyetlere yol açan küçük (mikro) faaliyetlerdir.

Bunlar vazgeçme oranlarına benzer, ancak bir ürün ayrıntısı sayfasını tıklayan ziyaretçi sayısı veya e-posta olarak kaydolmayı tercih eden ziyaretçi sayısı gibi, huniniz için önemli olduğunu düşündüğünüz etkinlikleri ölçme fırsatı verebilir. abone.

Ortalama Sipariş Tutarı
AOV’nuz, müşterilerinizin check-out sırasında sepetlerindeki ürünler için ödediği ortalama fiyattır. Zaman içinde ölçülebilir ve ölçülmelidir, böylece nasıl geliştiğini belirleyebilirsiniz. Pazarlama etkinliği ölçümleriyle ilgili olduğunu bilmek önemli bir ölçümdür.

AOV’niz eklentiler, sadakat programları veya fiyatlandırma, ürün kalitesi gibi diğer daha temel iş modeli soruları satarak artırılabilir.

Satış Dönüşüm Oranları
Bu, toplam satış sayısının mağazanızdaki toplam oturum sayısına bölümüdür.

Bu satış sayısını anlamak, hedef satışlarınızı oluşturmak için ne kadar trafik gerektiğini belirlemek açısından önemlidir.

Bununla birlikte, satış verileriniz gibi, dönüşüm oranlarını daha ayrıntılı olarak anlamanız gerekir.

Dönüşüm oranı metriğinizi incelemenizin temel yolları şunlardır:

 • Dönüşüm oranını kanala göre ayarlayın: ör. AdWords, SEO, Facebook vb.
 • Dönüşüm oranını ürün kategorisine göre ayarlama: Bazı kategoriler diğerlerinden daha yüksek dönüşümlere sahip olabilir
 • Kampanyaya göre dönüşüm oranını belirleme: Örnek olarak, satış ortakları veya etkileyicilerle çalışıyorsanız
 • Kampanyalarınızdaki satış dönüşüm oranlarınızı optimize etmeyi hedefleyin. İyi performans gösteren bir kanalınız veya kategoriniz varsa, arkasından daha fazla şey koymayı düşünün, eğer bir şey düşük performans gösteriyorsa, oranları artıracak bir düzeltme olabilir veya belki kampanya sona erdirilmelidir (bazen kayıplarınızı azaltmak en iyisidir). Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), bir kampanya için büyümeyi gerçekten en üst düzeye çıkarabilir.

4. Elde Tutma Metrikleri

Kaynağa bağlı olarak, yeni bir müşteri edinmek mevcut bir müşteriyi elde tutmaktan 5 ila 25 kat daha pahalıdır. Kesin tutar ne olursa olsun, veriler, dönüştürdüğünüz müşterileri elde tutmanın değerini oldukça güçlü bir şekilde gösterir.

Bu tutma odaklı metriklerin her birinin ortak bir temadan yararlanacağını unutmayın – iyi müşteri hizmeti, sadakat programları, tekrar satın alma kampanyaları ve müşteri memnuniyetine gerçek bir yatırım.

Müşteriyi Elde Tutma Oranı
Saklama oranı en iyi şekilde, belirli bir süre boyunca müşteri olarak tuttuğunuz müşterilerin yüzdesi olarak tanımlanır. Bu sayı ne kadar yüksek olursa, müşterilerinize daha iyi hizmet verirsiniz. Bunu hesaplarken YENİ müşterilerinizi müşteri sayısından çıkarmayı unutmayın. Bu yeni müşteriler önemlidir, ancak bu metrik mevcut müşterileri ne kadar iyi tuttuğunuza odaklanmaktadır.

Müşteri Yaşam Boyu Değeri
CLV, AOV, tekrarlanan işlemler ve saklama süresi ile ölçüldüğü üzere, müşterilerinizle ilişkileriniz süresince müşterilerinizden kazandığınız toplam tutardır. Bu hesaplamak önemlidir, çünkü AOV’nuz için ölçmek için bir sayıdır (umarım önemli bir farkla) ve düşük performanslı tekrarlama ve tutma etkinliklerini ortaya çıkarabilir.

Tekrarlayan Sipariş Oranı
Bunu ölçmek kolaydır, ancak bunu yapmak önemlidir. Müşterilerinizin yüzde kaçının birden fazla satın alma işlemi gerçekleştirdiğini bilmek istiyorsunuz. Bu, müşterilerinize ne kadar iyi hizmet verdiğinizi ölçmenin başka bir yoludur, çünkü onlara iyi hizmet veriyorsanız geri gelecektir.

İade ve Değişim Oranı
Geri ödeme ve iade oranları, e-ticaret web siteleri için veba olabilir. Yüksek gelirli çevrimiçi mağazalar bile sonuçta yüksek geri ödeme ve iadeler ile yapılabilir. Sektörünüze bağlı olarak, getiriler oldukça yaygın olabilir ve finansal modellerinize önceden eklenmiş olabilir veya alternatif olarak, son derece nadir olabilirler.

İade ayrıca, müşterileri “şimdi satın al” ı tıklamaya ikna etmek için güçlü bir sürücü olabilir. Bir müşteri mağazanızın ücretsiz iade veya değişim sunduğunu biliyorsa, alıcıların pişmanlığıyla ilgili endişeleri hafifletebilir. Sizi yakmamak için işinizi yönlendirmek için iade ve geri ödemeleri yakıt olarak kullanın.

Her iki durumda da, bu metrikleri izlemek mağazanızın sağlığı için önemlidir. Geri ödeme oranınız mağazanızın belirli bir bölümüne mi çıkıyor? Bunun nereden geldiğini araştırmanın zamanı gelmiş olabilir.

E-ticaret Kayıp Oranı
Kaybetme oranı, müşterilerinizin cirosunu izlemek için bir metriktir. Belirli bir süre içinde kaybedilen kullanıcı sayısını ölçer. Sektörünüze ve satış yaklaşımınıza bağlı olarak, her kullanıcı için uzun bir yatırım süreniz olabilir, ancak yıllarca sizinle birlikte kalırlar veya müşteriler kolayca girer, ancak sonsuza kadar kalmazlar. Kaybetme oranınız ne olursa olsun, müşterilerinizi etrafta oldukları zaman memnun edecek stratejileri ölçmek ve üzerinde çalışmak önemlidir. Mevcut bir müşteriye satmak her zaman yeni bir müşteri kazanmaktan daha kolaydır.

5. Sadakat Metrikleri.

Huninin bu kısmı tartışmasız en çok göz ardı edilen, talihsiz bir durum çünkü beyaz eldivenlerinizi giyseniz iyi olur. Bu müşteriler sizin altın madeninizdir, bu yüzden onlara böyle davranmanız daha iyi olur. Bu metrikler, onlara önem verdiğinizi göstermek için gösterdiğiniz çabayı ölçmenize yardımcı olacaktır.

Net Tavsiye Oranı (NPS)
Yakın zamanda kendimizi benimsediğimiz için, bu basit metriğin hayranlarıyız: müşterileriniz sizi referans gösterme olasılığı ne kadar? Sayısal cevaplarına dayanarak, müşteriler üç kategoriden birine girer – detraktörler, pasifler ve destekleyiciler. Ne kadar destekçiniz varsa, o kadar iyi (tahmin ettiniz).

Farklı endüstrilerin farklı ölçeklerde iyi ve kötü NPS puanlarına sahip olduğuna dikkat etmek önemlidir.

NPS’niz, ürün kalitenizden müşteri hizmet kalitenize, sağladığınız müşteri deneyiminden çalışanlarınıza sunduğunuz istihdam deneyiminin kalitesine kadar işinizdeki her şeyin birleşiminden faydalanacaktır. NPS her şeyi ölçer ve ölçülmesi inanılmaz derecede değerlidir.

Abonelik Oranı
E-posta pazarlamacılığı yüksek değer taşıdığından, ziyaretçilerinizin yüzde kaçının e-posta listelerinize dahil olduğunu bilmek önemlidir. Bu, müşterilerinizin sizden duymak istediğini gösterir. Ve bu kesinlikle iyi bir şey.

Abonelik oranınız, iyi bir e-posta iletişim deneyimi (markanızı tanıyın, mesajlaşmada tutarlı olun, listenizi sonsuz veya gereksiz mesajlarla “spam etmeyin”), kolay bir abonelik deneyimi ve güçlü harekete geçirici mesajlar sağlayarak artırılabilir. .

Kapak tarafında, abonelikten çıkma oranı yeni abonelikler kadar önemlidir. E-postalarınızdan kaçan çok sayıda kullanıcı alanı görüyorsanız, yaklaşımınızı yeniden gözden geçirmenin zamanı gelmiş olabilir. Abonelik iptalleri her zaman olacaktır, ancak bunu en aza indirgemek ve% 0,5’ten az (ve% 0,25’ten az) hedeflemek önemlidir.

Program Katılım Oranı
E-ticaret teknolojileri ve uygulamaları olgunlaştıkça, giderek daha fazla tüccar sadakat programları veya inceleme platformları gibi savunuculuk programlarına yöneldi. Her iki alanda da çok sayıda çözüm var, ancak örnek olarak sadakat programlarını kullanalım, daha marka yoğun bir tüccarsanız sizin için daha uygun olabilir.

Bir müşteri sadakat programınız varsa, müşterilerinizin yüzde kaçı programa üyedir? Bu oran arttıkça, onlara dikkatli davranma, kendilerini özel hissetme ve CLV, tekrarlanan müşteriler vb. Gibi tartıştığımız diğer birçok metriği geliştirme yeteneğiniz de artar.

Programa katılım oranınız… önce, bir tane başlatarak artabilir! Bunun ötesinde, bunu dahil etmenin GERÇEK faydalarının olduğu bir şekilde yapın. Unutmayın ki, bu müşterilere iyi davranmak karşılığında bir miktar marj, zamanla ödenecektir. Önceki metriğimizi, yeni bir müşteri edinmenin 5 ila 25 kat daha pahalı bir yerde olduğunu hatırlıyor musunuz? Program katılım oranını düşünürken akılda tutulması özellikle önemlidir.

Sonuç

E-Ticaret işinde başarılı olmak komplike bir iştir. İyi bir ürününüz olması ve büyük bütçeler bunun için yeterli değildir. Her şeyden öte dijitalde ürünü tanıtma, müşterileri tanıma, müşteri edinme ve onların müşterileriniz olarak kalmasını sağlamak kendiliğinden oluşan şeyler değil. Ve bunlar için bir takım ölçümler gerektirir. Bu yazımızda bu ölçümlerden detaylıca bahsetmeye çalıştık. Muhtemelen Türkçe olarak bu alandaki en detaylı içerik oldu. Umarız E-Ticaret işiyle ilgilenenler için yararlı bir yazı olmuştur.

Unutmayın, işimiz önce verileri anlamlı hale getirmek, sonra onları anlamak ve çıkarımlar bulunabilmektir. Tüm bunlar için E-Ticaret metrikleri bizim deniz fenerlerimiz olacaklar.

"Verimlilik" büyülü kelimemiz. Her zaman, her işte başarılı olmak için verimliliğin esas alınması gerektiğine inanıyoruz. Gelin işinizi "verimli" hale getirelim.

Yorum Yok

İçerik Yorumları