logo
May the "efficiency" be with you.

E-Ticaret Danışmanlığı

Dijital Performans Yönetimi

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Eposta Pazarlaması

Çevrimiçi Durum analizi

Dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.
Genç ve dinamik ekibimizle 7/24 hizmetinizdeyiz.

(0212) 800 7986

info@hamlinmcgill.com

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

(0212) 800 7986

Serdar-ı Ekrem Cd. No:15, Beyoğlu, İstanbul

Yukarı

Business Manager’da ROAS Nasıl Hesaplanır?

Business Manager’da ROAS Nasıl Hesaplanır?

Facebook ve Instagram’da profesyonel olarak reklam veriyorsanız Business Manager platformunu muhakkak kullanıyorsunuzdur. Business Manager reklam platformunda Google Ads reklam platformunda olduğu gibi ROAS kırılımını sütunlarda görmemiz maalesef ki mümkün değil. Ama hemen karamsarlığa kapılmamıza gerek yok. ROAS’ın ne anlama geldiğini biliyorsak Business Manager’ın Reklam Raporları bölümünden kolayca ROAS’ı hesaplayabileceğimiz bir sütun oluşturabiliriz.

Gelin öncelikle kısaca ROAS nedir ne işe yarar ondan bahsedelim ve ardından aşama aşama Facebook Business Manager’de ROAS Nasıl Hesaplanır? inceleyelim.

Return On Ad Spend (ROAS) Nedir?

Return On Ad Spend‘in ingilizce kısaltması olan ROAS Türkçe’ye Reklam Harcamasının Geri Dönüşü olarak çevrilebilir. Yani bir reklama yaptığınız yatırımın size ne kadar geri dönüş sağladığını, bu yatırımın doğru veya sürdürülebilir bir yatırım olup olmadığını gösteren veridir.

Return On Ad Spend (ROAS) Nasıl Hesaplanır?

ROAS = (Reklamlardan Elde Ettiğiniz Gelir ) / (Yapılan Reklam Harcaması) x (100) şeklinde hesaplanabilir. Basit bir örnek vermek gerekirse bir ürünü 100 TL’ye sattığımızı düşünelim. Bu ürünün için reklam maliyetimiz 40 TL ise 1 ürünün satışından sonra elde edeceğiniz ROAS=(100/40) x (100) = %250 ‘dir. Sektörünüz için ROAS değeriniz kaç olursa karlı satış yaptığınızı bu verdiğim örnekten yola çıkarak hesaplayabilirsiniz.

Facebook Business Manager ROAS Hesaplama Nasıl Yapılır?

Business Manager’da ROAS’ın nasıl hesaplandığını gelin adım adım inceleyelim.

1.Adım: Öncelikle Business Manager panelimizden Reklam Raporları kısmına gidelim.

2. Adım: Açılan pencereden daha önce oluşturduğumuz bir reklam raporu varsa açalım yoksa yeni bir rapor oluşturalım.

3. Adım: Oluşturduğumuz veya var olan reklam raporumuza girip sol taraftaki kısımda “Harcanan Tutar” ve “Alışverişin Dönüşüm Değeri” ölçümlerinin tikli hale getirelim, tikli ise herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

4.Adım: Son adım olarak “Özel Ölçüm Oluştur” alanını kullanarak. Ekran görüntüsünde olduğu gibi ROAS kırılımını oluşturduğunuz zaman raporunuza bir sütun daha eklenecek ve bu sütun (“Alışveriş Dönüşüm Değeri”) / (“Harcanan Tutar”) x 100 formülü ile biz ROAS oranımızı verecektir.

İlginizi Çekebilir: Facebook’ta Bir Reklamı Neden Görürüm?

 

Paylaş

2020 yılında Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Dijital pazarlama tutkusu üniversite yıllarında başlayan Berat üniversite eğitimi boyunca çeşitli ajanslarda çalışarak sektörel tecrübesini arttırdı. BSL markasının dijital pazarlama uzmanı, dijital pazarlama aşığı ve 2019 yılından beri Hamlin&McGill dijital performans ve e-ticaret danışmanlık ajansının kurucusu.

Yorum Yok

İçerik Yorumları